Liczba bezrobotnych w Polsce najniższa w historii, ale…

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wartość bezrobocia na czerwiec. To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy osiągamy historyczny rekord. Jednak analitycy spodziewali się jeszcze lepszego rezultatu. Mogłoby to budzić pewne wątpliwości co do kondycji naszej gospodarki, ale prognozy NBP temu przeczą.

Bezrobocie cały czas w dół

Wiceminister Stanisław Szwed podał informację, że stopa bezrobocia wyniosła 5,3%. To o 0,1% mniej niż w maju i kolejny najniższy wynik od 29 lat. Co ciekawe, analitycy spodziewali się spadku do 0,2%. W głównej mierze miałby on wynikać ze zwiększonej liczby pracowników sezonowych, których zatrudnienie zwykle wzrasta o tej porze roku. Potwierdzenie tych danych przez GUS pojawi się dopiero w czwartym tygodniu lipca. Po deklaracji ministerstwa złoty delikatnie się osłabiał, ale mogła to być równie dobrze korekta ostatnich wzrostów na parze PLN/EUR i spadku kursu poniżej poziomu 4,25 zł.

NBP uspokaja w sprawie inflacji

Narodowy Bank Polski przedstawił swoje projekcje inflacji. Zakładają one brak zmian wartości stóp procentowych w naszym kraju w nadchodzących kwartałach. Według tych informacji w szczytowym momencie ceny mają rosnąć o ok. 3%, czyli w dalszym ciągu w zakresie celu inflacyjnego, pozostawiając 0,5% zapasu. Zdaniem ekspertów banku centralnego wzrost gospodarczy ma wynieść w tym roku 4,5%, a w kolejnych latach odpowiednio 3,9% oraz 3,4%. Przedstawione symulacje zakładają pewną stałość warunków zewnętrznych. Gdyby na Zachodzie doszło do poważnych zmian, to nastąpi konieczność aktualizacji tych prognoz.

Zbliża się ważny rekord na Wall Street

Amerykański indeks S&P po raz kolejny ustanowił historyczny rekord na poziomie 2995,82 punktów. Oznacza to, że do psychologicznej bariery 3000 punktów brakuje już naprawdę niewiele. Warto podkreślić, że w ciągu roku giełda poszła w górę już o 20% i biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany stóp procentowych, wcale nie musi to być ostatnie słowo. Analitycy spodziewają się sporych obniżek stóp jeszcze w tym roku, co powoduje przesunięcie kapitału w bardziej ryzykowne miejsca. Patrząc na notowania kontraktów terminowych, to szansa tylko jednej redukcji wynosi mniej niż 10%.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl