Moodys ostrzega, ale ratingu nie obniża

0

Agencja ratingowa Moodys nie obniżyła oceny polskiej gospodarki, aczkolwiek wskazała na czynniki, które postrzega jako ryzykowne dla utrzymania dotychczasowej dobrej oceny. Chiny ustosunkowały się do zapowiedzi krachu formułowanych przez Georga Sorosa. Rząd czeka na KNF w sprawie kredytów walutowych.

Wczoraj na rynek trafił ostrzegawczy komunikat z Agencji Moody’s. Nie obniżyła ona co prawda ratingu, ale wskazała na szereg ryzyk, z którymi ciężko się nie zgodzić. Głównym tematem były wątpliwości wobec kondycji sektora bankowego w obliczu podatku bankowego oraz ustawy frankowej. Agencja szacuje co prawda istotnie niżej niż rząd wpływy z podatku, aczkolwiek wciąż widzi zagrożenie dla stabilności całego systemu ze względu na drugą ustawę. Tutaj problemem są banki najmocniej zaangażowane na rynku walutowych hipotek. Nie bez znaczenia są też zmiany w finansach publicznych. Gdy strona wydatkowa rośnie, a po stronie dochodów zapisany jest gwałtowny wzrost ściągalności podatków – musi to budzić wątpliwości. Po tym komunikacie złoty tracił na wartości, jednakże ruch miał zasięg zaledwie 3 groszy. Jeszcze tego samego dnia rynek się uspokoił i odrobił straty.

Agencja Xinhua odniosła się do wypowiedzi Georga Sorosa na temat rychłego załamania gospodarki Chin. Zwraca ona uwagę na wciąż bardzo silne podstawy tamtejszej ekonomii  w tym na bardzo wysoki wzrost gospodarczy oraz dużą atrakcyjność dla inwestorów. Słowa Sorosa są brane poważnie pod uwagę. Inwestor ten już kilkukrotnie skutecznie przewidywał kryzysy w różnych częściach świata i co najważniejsze, również dobrze na nich zarabiał. Z drugiej strony jak zauważa agencja nie jest to pierwsza zapowiedź załamania w Chinach, a poprzednie jak wiadomo nie miały miejsca.

Rząd poczeka z oceną prezydenckiego programu pomocy kredytobiorcom walutowym na opinię KNF-u. W rezultacie projekt ten trafił na kilka tygodni do poczekalni, gdyż Komisja czeka na wyniki ankiet rozesłanych do banków. W wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka było widać, że projekt ten nie wejdzie za wszelką cenę. Zwrócił on uwagę, że jeżeli kwota strat faktycznie sięgnie wspomnianych w wielu wyliczeniach kilkudziesięciu miliardów złotych trzeba się będzie nad całym projektem zastanowić.

Czytaj również:  Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Na wczorajszym posiedzeniu Węgierski Bank Narodowy zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ważniejsza dla rynków była konferencja prezesa Banku Anglii, którego zeznania przed Komisją Skarbu Brytyjskiego Parlamentu przyczyniły się do umocnienia funta. Dobre dane nadeszły również z USA, gdzie indeks zaufania konsumentów wzrósł do 98,1 pkt przy oczekiwanym poziomie 96,5 pkt.

Dzisiejszy dzień pozbawiony jest niemal ważnych danych makroekonomicznych, aczkolwiek o godzinie 20:00 poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.10.2015 do 27.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.10.2015 do 27.01.2016

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem nie jest już poziom 4,3650, gdzie znajdowało się zarówno maksimum poprzedniego ruchu. Nowym oporem jest obecnie poziom 4,5100 zł gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,4200.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 27.10.2015 do 27.01.2016Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 27.10.2015 do 27.01.2016