Fitch również widzi zagrożenia w Polsce

0

Jak to często bywa agencje ratingowe starają się od siebie zbytnio nie różnić. Nie dziwi zatem fakt, że Fitch również dostrzegł pewne problemy w Polsce. W Chinach wciąż spadki na giełdzie. W USA decyzja FED nie zaskoczyła rynków.

Po tym jak Moody’s wyraził zaniepokojenie sytuacją w Polsce swoje wątpliwości sformułował również Fitch. Podobnie jak pierwsza wspomniana agencja ratingowa na razie są to tylko wątpliwości, jednakże wskazano na dużą liczbę pojawiających się ryzyk. Agencja, jako gwarancję utrzymania w ryzach deficytu w tym i kolejnych latach wskazuje procedury unijne w tym głównie procedurę nadmiernego deficytu. W kontekście ryzyk politycznych agencja wskazała na ryzyka niestabilności politycznej, aczkolwiek patrząc na kalendarz wyborczy to ryzyko ma szansę zmaterializować się dopiero za kilka lat. To co istotne, prognozy wzrostu dla Polski zostały gwałtownie obniżone do poziomu 3%. W innych źródłach w przypadku zarówno tego, jak i przyszłego roku, wciąż widnieją wartości w okolicach 3,5%. Kolejną rewizję swojej polityki względem Polski, o ile nie wydarzy się nic niespodziewanego, agencja planuje na lipiec.

W Chinach znów spadki. Kolejny dzień i kolejne 3% giełda w dół. Pomimo pompowania gotówki przez bank centralny, inwestorzy nie chcą trzymać akcji chińskich spółek. Od początku roku przecena sięga już 25%, a od zeszłorocznych szczytów niewiele brakuje do 50%. Biorąc pod uwagę wyceny spółek i spowalniającą gospodarkę silne zweryfikowanie realnej wartości na giełdzie nie jest czymś co z perspektywy czasu powinno zaskakiwać. Nie mniej wszyscy zastanawiają się gdzie ten ruch się skończy. Gospodarka Chin ma się wciąż dobrze, a wzrost wydaje się niezagrożony. Z drugiej strony bańka spekulacyjna na giełdzie już pękła, a rynek nieruchomości wciąż czeka na to aż ktoś powie sprawdzam. Załamanie się kolejnych elementów tej układanki może spowodować, że wzrost gospodarczy również spadnie, a kryzys, bo o nim już będzie można wtedy śmiało mówić, rozleje się szerzej po świecie.

Czytaj również:  Kurs euro i złotego w dół po posiedzeniu EBC

Na wczorajszym posiedzeniu FED-u nie doszło do ważnych zmian. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono na poziomie 0,25-0,5%. Komunikat raczej studził nadzieje inwestorów oczekujących na kolejne podwyżki. Wskazywał na spowolnienie wzrostu oraz bardzo niską inflację wywołaną głównie spadającymi cenami surowców energetycznych. Analitycy wskazują, że duża liczba wypowiedzi sugerujących analizę sytuacji na świecie i na rynkach finansowych wskazuje na niechęć do dalszych podwyżek. Ich zdaniem na obecnych poziomach pozostaniemy przynajmniej do marca. FED najprawdopodobniej nie chce za bardzo zwiększać różnic w poziomie stóp procentowych między USA a resztą gospodarek rozwiniętych.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 -Wielka Brytania – wzrost PKB,

14:30 – USA – zasiłki dla bezrobotnych.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 28.10.2015 do 28.01.2016Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 28.10.2015 do 28.01.2016

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem nie jest już poziom 4,3650, gdzie znajdowało się zarówno maksimum poprzedniego ruchu. Nowym oporem jest obecnie poziom 4,5100 zł gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,4200.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.10.2015 do 28.01.2016Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.10.2015 do 28.01.2016