Najemcy wybierają A-klasę. Warszawa bezkonkurencyjna

Wieża Warsaw Spire – Warszawa (1)

Warszawa jest w czołówce miast pod względem nowych umów najmu. W sierpniu w bazie REDD zarejestrowano rekordową liczbę nowych umów najmu, aż 280, z czego ponad połowę w Warszawie. Najwięcej sierpniowych transakcji na rynku biurowych zarejestrowano w budynkach klasy A. Jak pokazują dane REDD, rynek biurowy nie miał „urlopu”.
Dane REDD wskazują, że na polskim rynku dostępnych jest obecnie 4542 modułów biurowych o łącznej powierzchni 2.50 mln m2. W sierpniu 2020, rynek zasiliły 52 moduły biurowe, które nie zostały zaabsorbowane przez nowe umowy najmu. Tym samym, zasoby wolnej powierzchni zwiększyły się o 25,000 m2.
REDD1— Spośród ponad 25 rynków regionalnych monitorowanych przez REDD, największy negatywny bilans wynajętych i zwolnionych biur w sierpniu zanotowały Wrocław (-23,214 m2), Warszawa (-18,126 m2) i Łódź (-6,434 m2) — wylicza Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. REDD2

Warszawa: Najwięcej nowych umów najmu w stolicy

Mimo negatywnego bilansu w Warszawie, stolica jest liderem rynków regionalnych pod względem nowych umów najmu, gdzie zawarto ponad 55% (154 z 280) ze wszystkich zarejestrowanych w sierpniu.
REDD3REDD4

Najemcy wybierają A-klasę. 84% transakcji w biurowcach o wysokim standardzie

Najwięcej sierpniowych transakcji na rynku biurowych zarejestrowano w budynkach klasy A (138) zlokalizowanych głównie w Warszawie (72).

Analizując poniższe zestawienie danych warto zwrócić również uwagę na nowe umowy najmu w warszawskich budynkach B-klasowych (75) — takich transakcji zawarto więcej niż w obiektach o wysokim standardzie. Przy czym, należy zauważyć ogromną dysproporcję w wolumenie wynajętej powierzchni.

— Umowy najmu w budynkach wysokiego standardu dotyczą dużych przestrzeni biurowych o średniej powierzchni 667 m2, podczas gdy zawierane umowy w obiektach B-klasowych dotyczą małych modułów. W sierpniu, średnia wielkość wynajętego biura w takim obiekcie wyniosła zaledwie 85 m2. — mówi Judyta Bartnicka, analityczka REDD.
REDD5