Nieterminowe płatności wciąż dużym problemem dla przedsiębiorców. Najczęściej radzą sobie z tym problemem za pomocą faktoringu

8

Rynek faktoringowy nadal dynamicznie rośnie, choć w I połowie roku tempo wzrostu było niższe niż w poprzednich latach. Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten sposób radzenia sobie z nieterminowymi płatnościami, bo w tym modelu to firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko. Dobra koniunktura powoduje, że przedstawiciele branży otwierają się na większe ryzyko. To również efekt coraz większej konkurencji na rynku. Firmy poszerzają swoją ofertę o nowe usługi.

– Rynek bankowy i faktoringowy nie powinny być sobie przeciwstawiane. Dowodem jest to, że niemal każdy liczący się bank ma swoją spółkę faktoringową. Bankierzy – w szczególności zarządzający ryzykiem – są świadomi komplementarności tych produktów. Najczęściej spotykaną ofertą dla klientów korporacyjnych jest oferta finansowania uwzględniająca oba te produkty. Jako Grupa oferujemy kompleksowe usługi odpowiadające na potrzeby każdego klienta – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Pogorzelski, dyrektor sprzedaży w PKO Faktoring SA.

Na koniec II kwartału tego roku z faktoringu korzystało już ponad 8,1 tys. podmiotów gospodarczych, a firmy faktoringowe obsługiwały zobowiązania pochodzące od 174 tys. dłużników. W I półroczu br. branża sfinansowała wierzytelności o wartości przekraczającej 83,6 mld zł. Obroty firm faktoringowych rok do roku zwiększyły się o 13,6 proc. To nieco mniej niż wynosi dotychczasowe średnioroczne tempo wzrostu w ostatnich pięciu latach (17,5 proc.).

– W poprzednich latach wartości procentowe były wyższe, przekraczały 20 proc. Jednak patrząc nominalnie, wzrost jest w tym samym przedziale – pomiędzy 8 a 13 mld zł rok do roku. Szczególną uwagę zwraca duża rozpiętość pomiędzy dynamiką u poszczególnych faktorów, sięga ona od -10 do +30 proc. Ciekawe jest to, że wysokie dynamiki osiągają kluczowi gracze na rynku faktoringowym. To wskazuje na bardzo duży potencjał rozwoju rynku faktoringowego w Polsce – ocenia Marcin Pogorzelski.

Czytaj również:  Podsumowanie poprzedniego roku i plany Nest Bank S A na 2018 r.

Fakt, że rynek faktoringowy notuje stałe wzrosty, wynika z rosnącej wśród firm świadomości dotyczącej korzyści, jakie płyną z tej formy finansowania. Ponadto rozwija się oferta spółek faktoringowych, która jest coraz lepiej dopasowana do potrzeb nawet małych i średnich podmiotów.

– Przedsiębiorcy, branża handlowa i producenci chcą się przede wszystkim pozbywać ryzyka braku zapłaty. Stąd największą dynamikę rynek osiąga w produkcie faktoring pełny, gdzie ryzyko zapłaty przejmuje na siebie firma faktoringowa – mówi Marcin Pogorzelski.

Średnia wartość faktury kwartalnej spadła o 7,8 proc., co może wynikać z tego, że z faktoringu korzystają coraz mniejsze podmioty. Firmy faktoringowe cały czas rozwijają ofertę i inwestują w kanały zdalne, aby móc dzięki temu docierać do mniejszych podmiotów. W I półroczu tego roku z usług firm faktoringowych w największym stopniu korzystały trzy branże: spożywcza, chemiczna i metalowa.

 • annie

  Kolejny raz czytam o tym faktoringu, wydaje mi się być fajnym rozwiązaniem. Ale jak wygląda to w praktyce? Ktoś coś słyszał?

 • mario

  Ja nie, ale mój kumpel ma małą firmę i korzysta z faktoringu. Chwali sobie bo ma od razu pieniądze do ręki a wiadomo, że niektórzy to najchętniej by miesiącami albo w ogóle nie płacili faktur, więc jest to niezłe rozwiązanie. W każdym razie od niego złego słowa o tym nie słyszałem, więc mogę polecić.

 • justyna_

  Potwierdzam, pieniądze za fakturę to dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli ktoś ma problem z płynnością finansową. Działa to dość prosto, zależy to jeszcze od konkretnej oferty, ale w skrócie – ty dostajesz kasę na opłacenie faktury (w niektórych firmach nawet do 100% kwoty), potem oczywiście, gdy już masz pieniądze od klienta, to zwracasz sumę. Są różne terminy, kwoty i opłaty za skorzystanie z usługi, ale to już wszystko zależy.

 • annie

  Pamiętasz, gdzie kolega korzystał z tego faktoringu, bo rozglądam się za dobrą ofertą?

 • annie

  własnie, trochę o tym czytam i brzmi sensownie. Popytam jeszcze wśród znajomych, może ktoś coś wie, interesuje mnie faktoring dla małej firmy, bo u mnie klienci cały czas spozniaja się platnosciami i sama muszę potem świecić oczami 🙁

 • mario

  To już było jakis czas temu, ale kojarzę ze chyba Idea Money. W kazdym razie chwalił sobie bardzo obsługę.

 • AntekRa

  przy nie bójmy się tego powiedzieć patologii na rynku jeżeli chodzi o terminowe płatności w Polsce, to dziwię się czemu rozwiązanie gotówka za fakturę jest jeszcze tak mało popularne, przecież dobre firmy jak chociażby wspominane ideamoney istnieją i funkcjonują, może ludzi potrzebują czasu, żeby się przekonać

 • maltan

  Wzialem faktoring w idea money i ogolnie spostrzezenia mam takie:
  Dosyć dużo formalności ale tylko na początku
  Bardzo dobra aplikacja mobilna do dodawania faktur ze smartfona ( w zasadzie moglem w wolne pare minut w ciagu dnia dodac fakture i miec to z glowy)
  No i jezeli chodzi o kwestie finansowe to oczywiście zostały potrącone prowizje od faktury w wysokości około 2-3% od faktury. W przypadku płatności które by wpłynęły dopiero za 30 dni na przykład uważam że zdecydowanie warto zapłacić te 2-3 % i dostać pieniądze w terminie.