Nowy rok – nowa praca. Czyli 7 zasad jak dotrzymać postanowienia noworocznego

Praca tymczasowa pomoże zdobyć doświadczenie

Przełom roku to czas, w którym wiele osób podejmuje postanowienia noworoczne. Często dotyczą one kwestii związanych z kondycją, zdrowiem, a także rozwojem kariery zawodowej. Jednym z najpopularniejszych postanowień jest zmiana pracy. Jak sprawić, by ta decyzja nie została tylko w sferze planów czy marzeń? Szukanie pracy wymaga wytrwałości i systematyczności. Pracuj.pl przedstawia siedem zasad, które pomogą poszukującym wytrwać w noworocznym postanowieniu.

  1. Analiza rynku pracy

Rozpoczęcie poszukiwania pracy powinno zostać poprzedzone dokładną analizą tego, jak wygląda rynek pracy w danej specjalizacji czy, szerzej, branży. Taką analizę najłatwiej przeprowadzić korzystając z możliwości, jakie daje portal rekrutacyjny, taki jak Pracuj.pl. Znajdują się na nim nie tylko ogłoszenia o pracę, lecz także porady dotyczące przygotowania dokumentów rekrutacyjnych, informacje o tym, czego można oczekiwać po samym procesie rekrutacyjnym czy profile pracodawców.

  1. Profesjonalne CV to podstawa

Analiza oczekiwań pracodawców pozwala na przygotowanie CV będącego realną odpowiedzią na daną ofertę pracy. Do tworzenia swej wizytówki zawodowej, jaką jest dobrze przygotowane CV, warto wykorzystać narzędzia takie jak Kreator CV dostępny na Pracuj.pl (www.cv.pracuj.pl). Kreator CV „podpowiada” co należy zawrzeć w dokumencie i z jakich elementów dobre CV powinno być zbudowane. Przygotowując życiorys należy także pamiętać o tym, by nie zawierać w nim wszystkich informacji na temat dotychczasowej kariery zawodowej. Dane zawarte w takim dokumencie powinny odpowiadać dokładnie na oczekiwania pracodawcy – żaden rekruter nie ma czasu na czytanie wielostronicowych elaboratów. W praktyce oznacza to duży nakład pracy, aby za każdym razem dopasować życiorys do konkretnego ogłoszenia – jednak tak zindywidualizowane CV jest bardzo dobrze postrzegane przez pracodawców.

  1. Jaka pensja na jakim stanowisku?

Jak pokazują badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy 2014 r., największą motywacją do poszukiwania nowej pracy są zarobki. Większość pracujących myśli o zmianie pracy z powodów finansowych, a dokonując wyboru nowego miejsca zatrudnienia, kieruje się przede wszystkim wynagrodzeniem. Dlatego wiedza o tym, jak wyglądają przeciętne zarobki w danej specjalizacji czy branży, jest dla poszukujących pracy bardzo przydatna.  Z drugiej strony pracodawcy nie są nadal zbyt skłonni do zamieszczania tej informacji w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Dlatego bardzo przydatne są narzędzia umożliwiające porównanie zarobków – takie jak serwis www.zarobki.pracuj.pl z wygodną porównywarką zarobków. Dzięki temu narzędziu można dowiedzieć się, ile zarabiają specjaliści w danej branży, o danym doświadczeniu i kwalifikacjach. Pozwala to zweryfikować oczekiwania finansowe, a na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiedzieć na jedno z trudniejszych pytań  –  o oczekiwane wynagrodzenie.

  1. Pracuj Select, czyli rozwiązania wspierające poszukiwanie pracy 

Aby usprawnić proces poszukiwania pracy, warto sięgać po nowoczesne technologie, jakie oferują portale rekrutacyjne. Dobrym przykładem jest Pracuj Select – narzędzie, które analizując  kwalifikacje i doświadczenie kandydatów, automatycznie dopasuje do nich oferty pracy i poleca daną kandydaturę rekruterom. Aby z niego skorzystać, wystarczy uzupełnić profil na Pracuj.pl i włączyć jego widoczność dla rekruterów. Profile założone na Pracuj.pl nie są publicznie dostępne. Użytkownicy sami zarządzają widocznością profilu i mogą oznaczyć pracodawców, którym z różnych względów nie chcą być polecani (np. firmy, w których pracują lub pracowali). Użytkownicy w swoim profilu mogą również sprawdzić, ilu rekruterów na Pracuj.pl szuka kandydatów o ich kompetencjach, co dodatkowo zachęca do pozostawania na bieżąco z ofertami pracy.

  1. Systematyczność kluczem do sukcesu

 Konsekwencja i systematyczność – to podstawa w poszukiwaniu pracy. Do zadania należy podejść systemowo i z planem. Założyć, że z określoną częstotliwością będzie się przeglądało oferty pracy. Wysyłać CV i nie zrażać się, że trzeba czekać na odpowiedź dłużej niż parę dni. Najważniejsze to podejść do poszukiwania pracy jak do… pracy. Wytrwałość, cierpliwość i konsekwencja przyniosą na pewno oczekiwane efekty.

  1. Czas poszukiwania pracy to nie jest czas stracony

 Bardzo pomocne w zdobyciu wymarzonej pracy jest stałe podnoszenie kompetencji. Analizy Pracuj.pl pokazują, że połowa ogłoszeń o pracę zawiera wymóg znajomości języka obcego. Warto więc zadbać o jego poziom. Czy to poprzez indywidualne zajęcia, czy też w szkole językowej – warto się uczyć. Nawet proste oglądanie seriali w oryginale czy czytanie w obcym języku już może rozwinąć kompetencje lingwistyczne.

  1. Ważne jest wsparcie bliskich

W procesie poszukiwania pracy niezbędne okazuje się wsparcie bliskich i znajomych. Otoczeni innymi ludźmi, łatwiej możemy wytrwać w postanowieniu zmiany pracy. Zatem warto rozmawiać, dzielić się swoimi wątpliwościami, słuchać rad innych – to zwiększa komfort psychiczny i daje poczucie stabilizacji. Rozmowy z innymi, to też pole do wymiany cennych spostrzeżeń na temat dotychczasowego życia zawodowego. Dzięki nim można dostrzec swoje cechy czy kwalifikacje, których do tej pory nie brało się pod uwagę.