Ocieplanie poddasza pianą poliuretanową

ocpielanie poddasza

ocpielanie poddaszaSkutecznie ocieplenie poddasza jest jedną z najważniejszych prac budowlanych, jakie trzeba przeprowadzić w czasie budowy domu. Przede wszystkim każdy znawca tego tematu doskonale wie o tym, że to właśnie przez ten element budynku ucieka zwykle najwięcej ciepła. Zaniedbaniedobrego ocieplenia prowadzi zatem do znacznego osłabienia właściwości izolacyjnych budynku, a w efekcie – sporych strat cieplnych i dodatkowych wydatków na ogrzewanie domu. Ponadto wielu ludzi aranżuje na poddaszu część mieszkalną; w takim przypadku dokładne ocieplenie tego miejsca jest jeszcze ważniejsze, bowiem bez tego korzystanie z niego będzie właściwie niemożliwe.

Do ocieplania poddasza przez długi czas wykorzystywane były standardowe materiały izolacyjne, jak styropian czy wełna mineralna. Faktycznie zapewniają one świetne właściwości izolacyjne, zatem są bardzo skuteczne – w większości przypadków. Należy jednak zastanowić się, czy stosowanie ich na poddaszu ma jakikolwiek sens. Dach, nawet o prostej konstrukcji, posiada zwykle mnóstwo szczelin i w głębień, które ciężko jest dokładnie wypełnić standardowymi materiałami; praktycznie zawsze pozostaną tu liczne niewypełnione miejsca, przez które ucieka ciepło. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku może zatem być pianka poliuretanowa.

Materiał ten dopiero od kilku lat zdobywa popularność w branży budowlanej, ale już teraz uważany jest za doskonałą odpowiedź na wiele problemów. Pianka nanoszona jest na ocieplaną powierzchnię metodą natryskową, przez co z łatwością dociera nawet do ciasnych szczelin, przy których dostęp jest zwykle bardzo trudny. Po naniesieniu błyskawicznie zwiększa swoją objętość, szczelnie wypełniając wszystkie szpary. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to zdecydowanie najlepszy materiał do ocieplania poddasza!

ocieplanie poddasza – izosolux.pl

Ocieplanie z wykorzystaniem pianki poliuretanowej to sprawdzony sposób na zapewnienie sobie nie tylko wysokiej trwałości, ale także oszczędności czasu i energii. Można je stosować nie tylko w domach i mieszkaniach, ale i w przemyśle, w tym także w uważanym za problematyczny przemyśle spożywczym.

Pianka poliuretanowa – przegląd możliwości

Poliuretany obecnie występują niemal w każdej sferze naszego życia. Pojawia się choćby w przemyśle tekstylnym i obuwniczym, w przemyśle samochodowym, w przemyśle meblarskim, a także przy produkcji rzeczy, które wykorzystujemy na co dzień takich, jak choćby gąbki do kąpieli. Co ciekawe, każda pianka ma nieco inne właściwości uzależnione od tego, do czego jest przeznaczona.

Ocieplanie poddasza z wykorzystaniem pianki PUR – dlaczego warto?

Pianka poliuretanowa jest komponentem dwuskładnikowym. Składnik A posiada między innymi alkohole wyższego rzędu, katalizator, środek powierzchniowo czynny, a także gaz, który odpowiada zarówno za spienianie porów, jak i za ich zamykanie. Z kolei składnik B to mieszanina izocyjanianów. Gdy reaktor natryskowy wytwarza ciśnienie, oba składniki łączą się w głowicy pistoletu i właśnie z ich połączenia powstaje właściwa piana poliuretanowa. Mamy przy tym do czynienia z silną reakcją tak na poziomie fizycznym, jak i chemicznym. Ta prowadzi nie tylko do wytworzenia znacznej ilości ciepła, ale i do wzrostu pianki. Ostatnim etapem omawianego tu procesu jest sieciowanie i to właśnie mu piana PUR zawdzięcza swoją wytrzymałość.

Izolacje pianką PUR a konkurencyjne rozwiązania

Dziś pianka poliuretanowa w coraz szybszym tempie wypiera te sposoby ociepleń, które królowały do tej pory bazując na styropianie i wełnie mineralnej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z metodą szybszą, która dodatkowo nie wymaga od nas montowania dodatkowych elementów. Możemy liczyć dzięki temu nie tylko na szczelność powietrzną budynków, ale również na ich pasywność cieplną. Nie musimy przy tym obawiać się istnienia mostków cieplnych, co bywa problemem nawet w solidnie otynkowanych obudowach. Pianka PUR ma i ten plus, że nie ma takiej powierzchni, do której nie byłaby się w stanie dostosować. Ma też właściwości pozwalające jej na wzmacnianie konstrukcji, co sprawia, że sprawdza się nawet w relatywnie starych obiektach.

Przegląd zalet ocieplania z wykorzystaniem pianki PUR

Jedną z największych zalet ocieplania pianką poliuretanową jest jej ponad dwukrotnie niższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż ma to miejsce w przypadku wełny lub styropianu. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy do czynienia z materiałem lekkim, a więc takim, który nie obciąża konstrukcji, a izolacje wykonane w taki sposób sprawdzają się przy każdym niemal podłożu. Podczas wykorzystywania pianki w praktyce możemy zdecydować się na zastosowanie bezpośredniego natrysku na powierzchnię, przez co prace są nie tylko łatwiejsze, ale i wykonywane w znacznie krótszym czasie. Pianka jest też odporna na zdecydowaną większość organicznych rozpuszczalników, a także na kwasy i zasady.