Odmienny rozwój gospodarek USA i strefy euro

forex giełda

W tym tygodniu poznaliśmy wyniki PKB strefy euro i USA za I kwartał 2021 r. Widać w nich wpływ szybkiego tempa sczepień w Stanach Zjednoczonych, które przybliża perspektywę rozluźnienia obostrzeń. W strefie euro jest ono wolniejsze, a wdrożone środki przeciw rozprzestrzenianiu się pandemii znacznie bardziej ograniczają rozwój gospodarki. Podczas gdy gospodarka USA odnotowała wzrost o 6,1% kw/kw, w tym samym okresie w strefie euro PKB spadł o 0,6%. Należy jednak zaznaczyć, że na amerykańskie wyniki te wpływ mają też ogromne pakiety fiskalne, które z jednej strony pomogą krajowi szybciej wyjść z kryzysu, z drugiej znacznie zwiększą i tak już wysokie zadłużenie.

Republika Czeska jest jednym z najwolniej szczepionych krajów UE. Jednak pomimo problemów z pandemią planuje podnieść stopy procentowe. Według CNB mogą one w tym roku wzrosnąć nawet trzykrotnie. To jeden z powodów umacniania się korony czeskiej zarówno wobec euro, jak i złotego w ostatnich tygodniach. W przypadku Polski, pomimo przyspieszającej inflacji, która według wskaźnika CPI wzrosła w kwietniu o 4,3% r/r, prawdopodobnie nie zobaczymy podwyżki stóp procentowych w dającej się przewidzieć przyszłości.

Złoty osłabił się na początku tego tygodnia, ale ostatecznie odrobił większość strat i osiągnął poziom 4,57 PLN/EUR w piątek rano. W tym samym czasie kurs eurodolara wyceniany był na 1,210 USD/EUR.

AKCENTA AS