Panek i 99rent nowymi członkami PZWLP

Radosław Lesiak, Członek Zarządu PZWLP, Wiceprezes i Country Manager Avis Polska
Radosław Lesiak, Członek Zarządu PZWLP, Wiceprezes i Country Manager Avis Polska

Do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w sierpniu przystąpiły kolejne wiodące na polskim rynku firmy Rent a Car. Nowi członkowie PZWLP to dwie polskie sieciowe wypożyczalnie samochodów, firmy 99rent oraz Panek, które dołączyły do utworzonej w maju w ramach Związku odrębnej struktury organizacyjnej – Grupy Firm Rent a Car. Do PZWLP należy już obecnie 21 firm, a liczba członków organizacji powiększyła się tylko od początku 2015 roku o 5 firm – wypożyczalni samochodów. Dynamiczny rozwój PZWLP jest związany z realizacją jednego z priorytetowych celów Związku tj. zbudowania w strukturach organizacji silnej i skutecznej reprezentacji branży Rent a Car w Polsce.

Radosław Lesiak, Członek Zarządu PZWLP, Wiceprezes i Country Manager Avis Polska
Radosław Lesiak, Członek Zarządu PZWLP, Wiceprezes i Country Manager Avis Polska

W utworzonej w maju bieżącego roku w PZWLP odrębnej strukturze organizacyjnej – Grupie Firm Rent a Car – skupionych jest już aktualnie 7 najważniejszych i najbardziej znanych na krajowym rynku wypożyczalni samochodów. Znajdują się wśród nich zarówno rozpoznawani na całym świecie międzynarodowi liderzy branży Rent a Car, czyli polskie oddziały firm Avis, Budget, Hertz i Sixt, jak i duże polskie sieciowe wypożyczalnie aut Express, Panek i 99rent.

Należące do PZWLP firmy Rent a Car łącznie po drugim kwartale 2015r. dysponowały flotą blisko 10,5 tys. samochodów oraz zakupiły razem w pierwszym półroczu ponad 4 tys. nowych aut osobowych.

Dynamiczny przyrost liczby firm należących do PZWLP jest wynikiem realizacji długofalowej strategii rozwoju organizacji, polegającej na zbudowaniu w ramach Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów silnej reprezentacji branży wynajmu krótko- i średnioterminowego samochodów (Rent a Car). Na początku bieżącego roku, w lutym, do PZWLP dołączyło trzech rozpoznawanych na całym świecie międzynarodowych liderów branży Rent a Car, a więc firmy Budget, Hertz i Sixt.

Dołączenie trzech międzynarodowych wypożyczalni samochodów do już należących do PZWLP dwóch firm wynajmu krótko- i średnioterminowego, pozwoliło na utworzenie w maju autonomicznej i odrębnej struktury w ramach organizacji – Grupy Firm Rent a Car – mówi Radosław Lesiak, Członek Zarządu PZWLP, Wiceprezes i Country Manager Avis Polska. – Powołanie wewnątrz PZWLP Grupy Firm Rent a Car było odpowiedzią na rosnącą w środowisku wypożyczalni samochodów w Polsce potrzebę wspólnego i efektywnego reprezentowania interesów branży. Głównym obszarem funkcjonowania oraz know how PZWLP był dotychczas wynajem długoterminowy samochodów. Dlatego też utworzona

w maju Grupa Firm Rent a Car zyskała w ramach organizacji bardzo dużą samodzielność działania oraz całkowicie odrębny system pracy. Obecne przystąpienie do PZWLP kolejnych dużych na polskim rynku sieciowych wypożyczalni samochodów, a więc firm Panek i 99rent powoduje, że w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów skupionych jest już większość najważniejszych firm Rent a Car w Polsce.

Firmy Panek i 99rent formalnie przystąpiły do organizacji 3 sierpnia 2015r. Panek to ogólnopolska sieć wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych, istniejąca od 2000r. Firma jest obecnie jedną z największych polskich wypożyczalni samochodów. Oferuje swoje usługi w 28 polskich miastach oraz 12 portach lotniczych w kraju. Łącznie dysponuje 40 punktami wynajmu aut.

Do grona największych i najważniejszych polskich wypożyczalni samochodów należy również oficjalny partner reprezentacji Polski w piłce nożnej, czyli 99rent, druga z firm, które dołączyły w sierpniu do PZWLP. 99rent istnieje od 2008r. i oferuje wynajem krótko- oraz średnioterminowy aut osobowych i dostawczych na terenie całego kraju, specjalizując się w obsłudze wynajmów korporacyjnych. Firma posiada aktualnie punkty wynajmu zlokalizowane w centrach 12 największych polskich miast. Już wkrótce, bo we wrześniu, liczba placówek 99rent powiększy się do 16 punktów.

Po dołączeniu do organizacji kolejnych wypożyczalni samochodów, do PZWLP należy już obecnie 21 firm. Tylko w bieżącym roku liczba członków organizacji urosła aż o 5 firm. W 2015 roku Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów obchodzi jubileusz 10 lat swojego istnienia. Od momentu powołania do życia organizacji liczba należących do niej firm powiększyła się już ponad 2-krotnie (z 10 firm). PZWLP poprzez swoich członków odgrywa coraz większą rolę dla kondycji całego sektora motoryzacyjnego w kraju. Do organizacji należą obecnie najważniejsze i największe w Polsce firmy wynajmu długoterminowego samochodów (CFM) oraz wypożyczalnie aut (Rent a Car). W II kwartale 2015r. firmy skupione w PZWLP, na potrzeby wszystkich oferowanych usług, a więc wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego, a także zwykłego leasingu finansowego, zakupiły razem ponad 20 tys. nowych samochodów osobowych. Oznacza to, że więcej niż co trzecie (35%) nowe auto osobowe sprzedane w polskich salonach w tym okresie do klienta komercyjnego (do firm), zostało zakupione przez firmy należące do PZWLP.