Pierwsze od sześciu lat głosowanie RPP nad wnioskiem o podwyżkę stóp

forex giełda

Pierwsze od kilku lat głosowanie nad wnioskiem o zmianę stóp procentowych w Polsce nie powinno przyczyniać się do ruchu w górę polskiej krzywej dochodowości. Złoty znów silniejszy z notowaniami EUR/PLN zbliżającymi się do 4,29. Obok czynników globalnych tym razem PLN wsparła też informacja o głosowaniu nad wnioskiem o podwyżkę kosztu pieniądza podczas ostatniego posiedzenia RPP.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Czwartkową sesję na krajowym rynku walutowym cechowało umocnienie złotego, czemu towarzyszył brak handlu w USA z racji Święta Dziękczynienia. Kurs EUR/PLN zbliżył się do 4,29 przy lekko rosnącej wycenie euro do dolara.

Klimat inwestycyjny w Europie wspierały doniesienia o uzgodnieniu przez UE i W. Brytanię projektu Brexitu dot. wzajemnych stosunków obu stron, który będzie mógł zostać przyjęty na niedzielnym szczycie przywódców Unii. Wizja oddalającego się „twardego Brexitu” wyraźnie podbiła notowania funta brytyjskiego. Wsparcie dla nastrojów dała też publikacja minutes EBC, która potwierdziła plany banku dot. wycofania bodźców monetarnych (w tym zapowiedzianego wygaszenia do końca br. programu skupu aktywów). Choć członkowie EBC zauważają, że dane makroekonomiczne są rozczarowujące, to jednak podtrzymują oczekiwania na szeroko zakrojony wzrost gospodarczy i przyspieszenie inflacji. Ponadto, wydaje się, że inwestorzy nadal widzą szanse na porozumienie pomiędzy KE a Włochami dot. budżetu tej trzeciej gospodarki strefy euro. Zdaniem Komisji Rzym nie spełnia unijnego kryterium długu i nie jest wykluczone, że zostanie wszczęta przeciw niemu procedura nadmiernego deficytu. Tymczasem Włochy nadal obstają przy możliwych ustępstwach, choć jak zaznaczają nie dot. wysokości deficytu.

W kraju dane GUS pokazały, że po ostatnim tąpnięciu nie tylko produkcja, ale również sprzedaż wróciła na dawne tory, rosnąc w październiku o 9,7% r/r. Pozytywny wpływ na odczyt miał nie tylko układ dni kalendarza (jak w przypadku wyników dla produkcji przemysłowej), ale też nieoczekiwanie wysoka, blisko 10% sprzedaż samochodów. Obok danych krajowi inwestorzy zapoznali się też z protokołem z listopadowego posiedzenia RPP, z którego wynikało, że w tym miesiącu zgłoszono wniosek o 25 pkt podwyżkę stóp. Choć nie został przegłosowany (co nie było zaskoczeniem), to jednak sama świadomość rozmów członków Rady o podwyżkach stóp mogła dodatkowo ocieplać klimat wokół złotego. Nie zmienia to faktu, że nadal większość z nich uważa za właściwą stabilizację stóp w najbliższych kwartałach.

Informacja o głosowaniu nad wnioskiem o podwyżkę kosztu pieniądza nie miała istotnego wpływu na notowania polskich instrumentów dłużnych. Krótki koniec krzywej skarbowych papierów wartościowych nieznacznie odbił oscylując wokół 1,60%, jednak naszym zdaniem w najbliższym czasie powinien wrócić ponownie w stronę 1,55%. Na tle ostatniej projekcji NBP, która pokazała mocne odbicie inflacji, retoryka RPP jawiła się jako mocno gołębia, gdzie uwydatniła się tolerancja na wyższe odczyty inflacji (wynikające ze wzrostu cen energii). Wyniki głosowania RPP (które powinniśmy poznać pod koniec roku) prawdopodobnie wpiszą się w treść minutes, z której wynikało, że większość członków Rady zakłada stabilizację stóp NBP w najbliższych kwartałach.

Również wydarzenia na rynkach zagranicznych nie powinny prowadzić do istotnego ruchu w górę polskiej krzywej dochodowości. Rentowności niemieckich oraz amerykańskich papierów dłużnych utrzymują się z dala od ostatnich maksimów, co ogranicza również presję na wzrosty na papierach polskich z dłuższym terminem zapadalności. Dodatkowo presja inflacyjna płynąca ze strony rynku surowcowego w ostatnim czasie opadła. Taki rozwój zdarzeń potwierdzają notowania cen ropy, gdzie baryłka Brent kosztuje około 63USD. Zauważalnie w dół przesunęły się również rynkowe oczekiwania inflacyjne, gdzie 5-letni swap inflacyjny w USD notowany jest poniżej 2,30%.

Wykres dnia: Oddalająca się wizja „twardego Brexitu” umocniła funta zarówno do dolara (linia czerwona, p.oś), jak i wobec euro (linia niebieska, l.oś odwrócona).

Oddalająca się wizja twardego Brexitu umocniła funta zarówno do dolara
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski