Planowanie produkcji – klucz do sukcesu firmy na rynku

przemysł

Regularne planowanie produkcji jest działaniem, bez którego trudno sobie wyobrazić rynkowy sukces firmy produkcyjnej. Aby usprawnić ten proces, a tym samym zdobyć przewagę nad konkurencją, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na implementację elastycznych systemów APS, takich jak APS Qguar.

Na czym polega planowanie produkcji?

Planowanie produkcji jest działaniem polegającym na określeniu ilości towaru, która powinna zostać wytworzona w danym przedziale czasowym. Warto jednak pamiętać, że ta w gruncie rzeczy prosta definicja dotyczy całego procesu wytwórczego. Począwszy od określenia zapotrzebowania na surowce, poprzez produkcję sensu stricto, aż po magazynowanie. Nietrudno się zatem domyślić, że proces produkcyjny powinien zostać zaplanowany w taki sposób, aby na żadnym z jego etapów nie dochodziło do niechcianych przestojów. Narzędziem, które umożliwia zaprojektowanie zoptymalizowanego scenariusza produkcyjnego, jest system APS Qguar.

Planowanie produkcji a oprogramowanie APS Qguar

APS Qguar działa w oparciu o algorytmy optymalizacyjne, które – mając dostęp do określonych danych – mogą pomóc w wykreowaniu harmonogramu produkcyjnego adekwatnego do możliwości przedsiębiorstwa. Dane mogą być wprowadzane do systemu ręcznie, przez pracowników. Mogą być również dostarczane automatycznie, na przykład dzięki integracji systemu APS z oprogramowaniem MES, WPS, ERP itp. To drugie rozwiązanie jest oczywiście lepsze, ponieważ specjaliści zajmujący się planowaniem produkcji mają natychmiastowy dostęp do wszystkich koniecznych informacji.

Tego rodzaju informacje mogą dotyczyć np. dostępności surowców, dostępności maszyn oraz pracowników, wolnej przestrzeni magazynowej itd. Danych jest wiele, poza tym dodatkowo można je ze sobą łączyć. Chcemy zoptymalizować plan produkcyjny tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową? Interesuje nas najbliższy możliwy termin wykonania partii danego produktu, uwzględniając ewentualne serwisowanie maszyn czy trudności w dostawie surowców? Zależy nam na wyprodukowaniu towaru w możliwie krótkim czasie, ale jednocześnie nie możemy skorzystać ze wszystkich mocy przerobowych przedsiębiorstwa? System APS Qguar pomoże stworzyć działowi planowania odpowiedni scenariusz produkcyjny z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych warunków, które wzajemnie się nie wykluczają.

Wpływ planowania produkcji na sytuację przedsiębiorstwa na rynku

Optymalny plan produkcyjny może mieć ogromne znaczenie dla kondycji przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy firma staje w obliczu problemów, których w żaden sposób nie mogła przewidzieć. Emocje podczas podejmowania kluczowych decyzji odnośnie planu produkcji są w takim momencie bardzo niewskazane. A im trudniejsza sytuacja, tym takich emocji może pojawić się więcej, bardzo utrudniając znalezienie racjonalnego rozwiązania. Szybka reakcja, oparta na solidnych danych dotyczących kondycji oraz możliwości przedsiębiorstwa, może zdecydować o dalszym jego funkcjonowaniu. Pomoc odpowiedniego narzędzia wspierającego planowanie produkcji, na przykład systemu APS, jest w tym przypadku nieoceniona.

Dlatego jeżeli szukasz niezawodnego i elastycznego oprogramowania, które posłuży Ci do optymalizacji procesów produkcyjnych, zdecydowanie warto skorzystać z możliwości, jakie daje Qguar APS.