Płytki typu arabeska we wnętrzach w stylu boho – jak wykorzystać?

Płytki typu arabeska

Styl boho uwielbiamy za swobodę, naturalność i wygodę. We wnętrzu z taką aranżacją czujemy się komfortowo i na luzie. Obok siebie znajdują się materiały i faktury, które pozornie wcale do siebie nie pasują. Jednak kiedy się je połączy, tworzą wielobarwną mozaikę zachęcającą do tego, by siąść i się zrelaksować.

Styl boho kojarzy się przede wszystkim z latami 60. i 70., kiedy to rozkwitał ruch hippisowski, ale korzenie boho są znacznie starsze. Początki były w wieku XIX, kiedy pojęcia bohema używało się w odniesieniu do artystów i pisarzy. Ten artyzm i nieskrępowanie bardzo widać we wnętrzach boho, gdzie znajdują się materiały naturalne i elementy nawiązujące do świata orientu i kultury marokańskiej.

Bogactwo barw, wzorów i dodatków

Boho jest stylem pełnym kontrastów. Zestawia się ze sobą barwy, które obok siebie nie występują w innych stylach aranżacyjnych. Kolory są mocne, krzykliwe i wyraziste. Nie powinno nas dziwić połączenie żółtej kanapy z czerwonym fotelem. Choć nie jest to obowiązkowe, to często dobierając kolory, sięga się po paletę charakterystyczną dla orientu. Mamy więc barwy ziemi, a także ciemne odcienie czerwieni, czy niebieski turkus. Jeżeli preferujemy coś delikatniejszego, to obok tak mocnych kolorów, mogą być odcienie pastelowe. Liczą się także dodatki. Postawmy na rośliny doniczkowe, wzorzyste dywany, poduszki i narzuty. Na komodach i szafkach stawiajmy plecione kosze, świeczniki, kadzidełka. Nie można zapominać o podłodze i ścianach, a wtedy z pomocą przychodzą płytki ceramiczne.

Płytki ceramiczne idealne do wnętrza w stylu boho

Wybierając płytki ceramiczne, w pierwszej kolejności spójrzmy na jeden z najbardziej charakterystycznych wzorów orientalnych, czyli arabeskę. Płytki arabeska będą fenomenalnie uzupełniały każde wnętrze boho. Mogą być w łazience, kuchni, przedpokoju, jadalni, salonie – wszystkie będą prezentować się świetnie. Możemy je ułożyć na jednej lub kilku ścianach albo na podłodze. Najczęściej stawia się na arabeski białe, które rozjaśniają wnętrze i pod względem kolorystycznym stanowią doskonałe tło dla mocniejszych kolorów i dodatków. Jednocześnie przez nietuzinkowy kształt same w sobie są świetną dekoracją. Poza tym arabeski będą obecne również na dywanach, poduszkach bądź zasłonach. Ułożenie płytek w tym kształcie na ścianie lub podłodze sprawi, że wnętrze wyda się jeszcze bardziej dopracowane.

Jednak białe arabeski to nie jedyne, co możemy wziąć pod uwagę. Jeżeli w swoim domu mamy ochotę podążać w stronę stylu marokańskiego, to ciekawą propozycją jest także mozaika turkusowa. Mogą ją tworzyć płytki w kształcie arabesek, ale dobrze będą wyglądać także płytki przypominające rybią łuskę. Warto wspomnieć, że zarówno arabeski, jak i motyw łuski to wzory uniwersalne. Oznacza to, że kiedy za jakiś czas postanowimy odejść od stylu boho na rzecz na przykład aranżacji w stylu nowoczesnym, płytki będą mogły zostać. Nadal będą prezentować się doskonale i będą współgrać z nowym wystrojem.