Po posiedzeniu EBC kurs euro spada względem dolara do 1,156

Europejski Bank Centralny (EBC)

Gołębi przekaz EBC dał podstawy do odreagowania wcześniejszych wzrostów rentowności. Decyzje EBC rozczarowały rynek, spychając EURUSD do 1,156 i ostatecznie podnosząc notowania EURPLN do 4,286.

Rynek walutowy i stopy procentowej

W czwartek, najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie EBC, które ostatecznie rozczarowało rynek, spychając EURUSD do 1,156 i podnosząc notowania EURPLN do 4,286. Jeszcze w oczekiwaniu wynik, euro umacniało się względem dolara, podczas sesji europejskiej rosnąc do 1,183 USD.

Towarzyszące środowej decyzji Fed istotne zredukowanie komunikatu zostało najprawdopodobniej przez rynki odebrane jako nieuchronne zbliżanie się amerykańskich stóp procentowych do neutralnego poziomu. W rezultacie, dostrzeżenie perspektywy końca cyklu zaostrzania polityki w USA, na tle rosnących oczekiwań na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w Europie zważyło na osłabieniu dolara. EBC nie sprostał jednak oczekiwaniom rynkowym. W komunikacie podano, że do września 2018 miesięczna skala programu QE wyniesie 30mld EUR, a następnie do grudnia zostanie obniżona do 15mld EUR i z końcem roku program zostanie zakończony. Ponadto, w ocenie EBC stopy procentowe na obecnym poziomie powinny zostać utrzymane do końca lata 2019 roku, co dodatkowo ostudziło nadzieje na szybki koniec niekonwencjonalnej polityki pieniężnej ECB. Prezes M. Draghi nie chciał sprecyzować, kiedy w strefie euro rozpocznie się podwyższanie stóp procentowych.

Posiedzenie EBC należy odebrać jako wyraźnie gołębie. Dodatkowo obniżone zostały prognozy PKB na ten rok (do 2,1% r/r z 2,4%). Na taki odbiór posiedzenia wskazywała też reakcja rynku długu, gdzie rentowności europejskich papierów spadały o około 5pb. Niemieckie 10-letnie Bundy w szczycie sesji sięgały 0,50%, a po południu sięgały 0,43%. Polskie papiery podążały torem wytyczonym przez EBC. Papiery 5-letnie zbliżały się do 2,40%, a 10-letnie do 3,20%.

Wsparciem dla notowań polskich obligacji może być też piątkowa aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów powinno zaoferować papiery za nie więcej niż 5mld PLN. Warto zaznaczyć, że MF w czerwcowym planie podaży podkreślił możliwość odwołania regularnego przetargu sprzedaży, co wynika z dobrej sytuacji budżetowej. Lepsza od założeń realizacji budżetu (nadwyżka po kwietniu wyniosła 9,3mln PLN) może skutkować obniżeniem tegorocznych potrzeb pożyczkowych. W najbliższych dniach rentowności papierów skarbowych powinny utrzymywać się blisko 1,60% w sektorze 2-letnim, 2,40% w 5-letnim i 3,20% w 10-letnim.

Z wydarzeń krajowych w czwartek opublikowane zostały ostateczne wyniki dla CPI. Zgodnie z wstępnymi szacunkami GUS inflacja wyniosła w maju 1,7% wobec 1,6% notowanych miesiąc wcześniej. W piątek poznamy inflację bazową. Ekonomiści banku wskazują na poziom 0,5-0,6% r/r, co pokazywałoby zaskakującą odporność cen (po wyłączeniu cen żywności i energii) na ożywienie obserwowane w krajowej gospodarce. Na dane inflacyjne złoty nie zareagował, były one bowiem zgodne z wstępnymi szacunkami GUS. W piatek poznamy inflację bazową CPI, która zapewne też potwierdzi brak presji cenowej w gospodarce, wspierając wyczekującą postawę RPP.

Wykres dnia: Relatywnie niska podaż na piątkowej aukcji będzie wynikać z dobrej sytuacji budżetowej, co może dodatkowo wspierać notowania obligacji.

Relatywnie niska podaż na piątkowej aukcji będzie wynikać z dobrej sytuacji budżetowej, co może dodatkowo wspierać notowania obligacji
Źródło: Thomson Reuters

Autor / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski