Polacy robią duże zakupy, bo wierzą, że będzie coraz lepiej

Galeria Północna (3)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w kwietniu br. wyniósł 7,8, natomiast wskaźnik wyprzedzający osiągnął 5,7 – podał GUS.

Wśród gospodarstw domowych utrzymuje się bardzo wysoka skłonność do konsumpcji. Wskaźniki ufności konsumenckiej – bieżący i wyprzedzający – są na bardzo wysokim poziomie. Gospodarstwa domowe dobrze oceniają swoją sytuację finansową w ostatnim roku i jeszcze lepiej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Pozytywnie oceniają też kondycję gospodarki i wierzą, że w najbliższych miesiącach będzie się jeszcze poprawiała. Nie boją się utraty pracy. Szkoda, że jeszcze pesymistycznie spoglądają na możliwości oszczędzania, chociaż maleje przewaga konsumentów, którzy tak uważają.

Dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w kwietniu wskazują, że w najbliższych miesiącach Polacy będą z ochotą robili zakupy, co jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, gdyż ich towary znajdą nabywców, jak i dla gospodarki, którą dalej mocno będzie wspierała konsumpcja. O dobrej kondycji gospodarstw domowych świadczy chociażby rekordowe zainteresowanie tegoroczną majówką, która napędza klientów biurom podróży. Liczba rezerwacji w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła prawie dwukrotnie. Świetnie sprzedają się też wyjazdy wakacyjne. Według ostatnich danych Polska znalazła się tez w I kwartale br. w ścisłym gronie europejskich liderów wzrostu sprzedaży nowych samochodów. Marzec okazał się najlepszy od 2000 roku.

Polacy nie boją się też bezrobocia, skoro znalezienie nowego zajęcia – jak wynika z analiz Instytutu Badawczego Randstad – zajmuje obecnie średnio 2,5 miesiąca, czyli znacznie mniej czasu iż kilka lat wcześniej.

Optymizm konsumpcyjny wzmagają także rosnące wynagrodzenia. Średnia płaca powoli zbliża się już do 5 tys. zł miesięcznie. Pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenia, bo próbują zatrzymać dotychczasowych pracowników lub pozyskać nowych.

Wszystko wskazuje na to, że ten boom konsumpcyjny nie przełoży się na znaczący wzrost inflacji, przynajmniej w tym roku.

Zbigniew Maciąg, Konfederacja Lewiatan