Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów wybrał nowe władze

Frederic Lustig - Członek Zarządu PZWLP
Frederic Lustig - Członek Zarządu PZWLP

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), jedyna organizacja w Polsce reprezentująca branże wynajmu długoterminowego aut oraz Rent a Car, wybrał nowe władze. Prezesem Zarządu organizacji został ponownie wybrany Robert Antczak, Dyrektor Generalny Arval Polska, pełniący tę funkcję od marca 2020 roku. Swoją pracę w Zarządzie PZWLP kontynuuje również Paweł Piórkowski, na co dzień Prezes wypożyczalni samochodów Hertz Polska (Motorent Sp. z o.o.). Do władz organizacji dołączyło ponadto kilka nowych twarzy. Wśród nowych Członków Zarządu PZWLP znaleźli się Rogier Klop, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału firmy LeasePlan, Frederic Lustig, Prezes Carefleet oraz Tomasz Kulesza, Wiceprezes Masterlease.

Zarząd PZWLP został wybrany przez Walne Zebranie organizacji na kolejną dwuletnią kadencję, upływającą w marcu 2024 roku. Na czele Związku po raz drugi z rzędu stanął Robert Antczak, na co dzień Dyrektor Generalny firmy Arval Polska. Robert Antczak jest szefem polskiego oddziału Arval od końca 2019 r., a z Grupą BNP Paribas, której częścią jest Arval, jest związany od 5 lat.

W skład pięcioosobowego Zarządu PZWLP po raz kolejny wszedł również Paweł Piórkowski, Prezes Hertz w Polsce (Motorent Sp. z o.o.), który funkcję Członka Zarządu PZWLP sprawuje nieprzerwanie od blisko 5 lat.

W Zarządzie organizacji pojawiło się również kilka nowych osób, które są dobrze rozpoznawalne i cenione w polskiej branży flotowej oraz kierują jednymi z największych firm wynajmu długoterminowego aut na krajowym rynku. Wśród nowych Członków Zarządu PZWLP znalazł się m.in. Rogier Klop, na co dzień Dyrektor Zarządzający firmy LeasePlan Polska, który pełnił już analogiczną funkcję we władzach PZWLP w latach 2019 – 2020. Rogier Klop posiada długoletnie doświadczenie w obszarach General Management, finansów, M&A, restrukturyzacji i startupów. W trakcie swojej kariery w LeasePlan przez ostatnie 23 lata był odpowiedzialny za otwieranie nowych rynków w Rumunii, Meksyku i Rosji przy jednoczesnym uruchamianiu działalności typu greenfield w poszczególnych krajach. Prowadził również działania restrukturyzacyjne dla LeasePlan w kilku krajach. W ciągu ostatnich 5 lat Rogier Klop pełnił funkcję Globalnego Dyrektora Finansowego Shared Service w Rumunii, Dyrektora Finansowego i Dyrektora Zarządzającego w Rosji, a od 3 lat jest Dyrektorem Zarządzającym LeasePlan Polska.

Ponadto, w Zarządzie Związku, obejmując stanowiska Członków Zarządu, zasiadły osoby debiutujące w tych funkcjach, czyli Frederic Lustig, Prezes Carefleet, a także Tomasz Kulesza, Wiceprezes Masterlease.

Frederic Lustig karierę zawodową w Polsce rozpoczął w 1997 roku pracując na stanowisku kierowniczym w Schneider Electric. Od 1999 roku jest związany z branżą Car Fleet Management i brał udział w uruchomieniu najstarszej firmy z branży na rynku polskim, Arval, na stanowisku Dyrektora Handlowego. W 2006 roku objął stanowisko prezesa zarządu w należącej do Europejskiego Funduszu Leasingowego spółce Carefleet S.A. aby rozwinąć markę na rynku.

Tomasz Kulesza jest od października 2019 roku wiceprezesem spółek z Grupy Masterlease.
Z branżą Car Fleet Management jest związany od 20 lat. Swoje doświadczenie zdobywał pracując w jednej z pierwszych firm wynajmu długoterminowego na polskim rynku – Debis Car Fleet Management (późniejszy Daimler Fleet Management) oraz w Masterlease. Od 2007 roku jest związany z grupami bankowymi m.in. z Grupą Santander, a od marca 2010 roku w strukturach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. W PKO Leasing zarządza Departamentem Sprzedaży. Był odpowiedzialny za połączenie spółek Raiffeisen Leasing oraz PKO Leasing w obszarze biznesowym.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów istnieje już blisko 17 lat i ma obecnie kluczowy wpływ na kształtowanie oraz rozwój polskiego rynku i branży wynajmu długoterminowego samochodów oraz branży Rent a Car – mówi Robert Antczak, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Generalny Arval Polska. – W skład nowego Zarządu PZWLP wchodzą bardzo doświadczeni menadżerowie i eksperci branży flotowej oraz wypożyczalni aut w Polsce, reprezentujący największe i najważniejsze firmy tego typu na naszym rynku. Wierzymy, że dzięki tak silnemu składowi władz naszej organizacji będziemy w stanie skutecznie odpowiadać na liczne, trudne wyzwania, które obecnie stoją przed polskim rynkiem wynajmu samochodów, m.in. ograniczona dostępność nowych aut, wdrażanie elektromobilności, a także problemy wynikające z wojny
w Ukrainie.

Poza Zarządem, na kolejną dwuletnią kadencję, wybrana została również Komisja Rewizyjna PZWLP. W jej skład weszli ponownie Hubert Laszczyk, Prezes firmy Express, Dariusz Tucharz, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Biznesu w mLeasing oraz Marcin Nivette, Prezes firmy NFM.        

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to jedyna w Polsce organizacja branżowa, skupiająca aktualnie 17 podmiotów, wśród których znajdują się największe i najważniejsze firmy wynajmu długoterminowego aut oraz duże, sieciowe wypożyczalnie samochodów. W PZWLP funkcjonuje kilka eksperckich zespołów roboczych oraz odrębna struktura organizacyjna – Grupa Firm Rent a Car.

Organizacja ma znaczący i wciąż rosnący wpływ na rozwój oraz obecny i przyszły kształt rynku flotowego w Polsce. W 2017 r. we współpracy PZWLP i SKFS (Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych) na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej uruchomione zostały pierwsze w kraju, rozbudowane programowo, podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Program studiów był współtworzony przez organizację, a znaczną część wykładowców stanowią eksperci z firm należących do Związku. PZWLP angażuje się w działania podnoszące bezpieczeństwo i promujące ekologię w polskich flotach, a także wpływające na jakość usług oferowanych na rynku flotowym. Od 14 lat Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przyznaje swoje prestiżowe w branży Nagrody PZWLP. Organizacja jest członkiem Związku Polskiego Leasingu, Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.