Polskie firmy coraz bardziej świadome występujących zagrożeń, ale nie są wystarczająco dobrze przygotowane do działania w sytuacjach kryzysowych

0

Przeciwdziałanie nieprawidłowościom, zapewnienie zgodności funkcjonowania organizacji biznesowej czy ryzyka wynikające z rozwoju nowoczesnych technologii pozostają w dalszym ciągu wyzwaniem dla dzisiejszych korporacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że to czego nie widać lub to co może nastąpić niespodziewanie w praktyce przysparza wielu problemów.

Z przeprowadzonego przez Deloitte i Forbes Insights badania ”Kryzys zaufania” („A crisis of confidence”) wynika, że świadomość zagrożeń dzisiejszych korporacji nie jest tożsama ze stopniem ich przygotowania do reakcji na pojawiającą się sytuację kryzysową. O tym właśnie, jak bezpiecznie prowadzić biznes w Polsce, jak również o kondycji polskiego i światowego sportu po zakończonych niedawno Igrzyskach w Rio będzie mowa podczas zbliżającego się XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Firma doradcza Deloitte w czasie krynickiego spotkania przedstawi również wyniki 10. edycji rankingu CE TOP 500.

Sesja plenarna – Prezentacja wyników rankingu „CE TOP 500”:

Ranking „CE TOP 500” gromadzi pięćset największych firm w Europie Środkowej oraz na Ukrainie, 50 największych banków oraz 50 największych ubezpieczycieli. Podczas gali zostanie również przyznana coroczna nagroda Index of Success, a w związku z dziesięcioleciem raportu w tym roku zostanie wręczona również nagroda specjalna Best of the Decade, którą zostanie uhonorowana firma osiągająca wyróżniające się wyniki biznesowe w czasie ostatnich dziesięciu lat. W programie gali odbędzie się również debata pt. „Czy w Europie Środkowej może rozwinąć się innowacyjna gospodarka?”.

Panel: „Jak bezpiecznie prowadzić biznes w Polsce?”:

Jednym z elementów prowadzenia firmy jest umiejętne zarządzanie ryzykiem, w tym przygotowanie organizacji na wystąpienie sytuacji kryzysowych. Obserwujemy, że świadomość współczesnych zagrożeń często wyprzedza przygotowanie wielu organizacji biznesowych do wyjścia z sytuacji kryzysowych.

W Polsce pomimo dającej się zaobserwować rosnącej roli „compliance” (czyli zarządzania problematyką zgodności, lepszej świadomości występujących zagrożeń dla funkcjonowania biznesu) wielu wyzwań wciąż przysparzają zagrożenia występujące od dawna, a pojawiające się w organizacjach zawsze niespodziewanie. „Za przykład mogą posłużyć zjawiska takie jak nadużycia, korupcja czy cyberprzestępczość. Wyzwaniem dla firm dzisiaj są również częste zmiany otoczenia prawnego gdyż w praktyce wymagają zawsze właściwego rozumienia i często trzeba za nimi po prostu nadążyć” – tłumaczy Rafał Turczyn, Lider praktyki Forensic w Deloitte.

Czytaj również:  Zabezpieczenia biometryczne nie gwarantują pełnej ochrony. Za ich pomocą hakerzy mogą łatwo uzyskać dostęp do konta i przejąć tożsamość ofiary

Korzystniej jest zapobiegać sytuacji kryzysowej niż sobie z nią później radzić. Sytuacja kryzysowa to często znaczący uszczerbek dla reputacji przedsiębiorstwa, duży koszt i negatywny wpływ na efektywność funkcjonowania organizacji. Należy być świadomym, że powrót do stanu przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej w niektórych przypadkach może potrwać nawet kilka lat.