Polskie MŚP przenosi się do chmury

0

Przedsiębiorstwa, także te z sektora MŚP, operujące w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, stale szukają sposobów usprawnienia działania. Obecnie coraz więcej firm korzysta z narzędzi cyfrowych, które nie tylko ułatwiają pracę w biurze, ale także pozwalają realizować obowiązki służbowe poza nim. Zdalny dostęp do poczty, kalendarzy oraz firmowych plików to coraz częściej nasze oczekiwanie, standard, do jakiego dążymy, który prowadzi do zdecydowanej poprawy naszej pracy.

Zachmurzenie w polskich firmach rośnie

Każda rozwijająca się firma musi stawić czoła coraz większej ilości danych, tym samym wprowadza kolejne narzędzia i aplikacje ułatwiające ich przetwarzanie i zarządzanie. Przechowywanie informacji na firmowym serwerze wiąże się ze znacznymi nakładami na infrastrukturę a także jej późniejszą administrację i zapewnienie bezpieczeństwa.

„Działalność naszej firmy opiera się przede wszystkim na przetwarzaniu informacji. Chcieliśmy znaleźć rozwiązanie, które jednocześnie pozwoli skutecznie zabezpieczyć dane i umożliwi pracownikom szybki i łatwy do nich dostęp, a z drugiej strony nie obciąży znacząco naszego budżetu” – mówi Małgorzata Tylec-Gusakov, prezes zarządu FIT Specialist Recruitment.

Dodatkowo, pracownicy coraz częściej oczekują zdalnego dostępu do firmowych danych, aby móc sprawniej realizować zadania także wtedy, kiedy nie są obecni w biurze.

Tradycyjny sposób utrzymywania infrastruktury w przedsiębiorstwach coraz częściej ustępuje miejsca usługom chmurowym. Według badań PWC, już 30% firm w Polsce korzysta z oprogramowania w modelu chmury obliczeniowej[i]. Jednocześnie 74% przedstawicieli polskiego sektora MŚP przyznaje, że możliwość realizacji zadań z dowolnego miejsca, a także pełny dostęp do firmowych danych, poczty i kalendarza ma znaczący wpływ na wydajność ich pracy.[ii]

Chmura przynosi wymierne korzyści

Decydując się na ten krok, przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na bezpieczny dostęp z dowolnego miejsca do formowych aplikacji i plików. Chmura oferuje również przedsiębiorstwom z sektora MŚP udogodnienia z zakresu:

  1. Bezpiecznego dostępu do firmowych danych i aplikacji z dowolnego miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy część zespołu pracuje poza biurem. Warto wtedy skorzystać z usługi bezpiecznego łączenia się z firmowymi zasobami informatycznymi – VPN (Virtual Private Network).
Czytaj również:  Jakie ogłoszenie o pracę przyciągnie uwagę wymagającego kandydata?

„Część naszego zespołu to młode, ambitne mamy. Chcieliśmy, aby mogły współpracować z nami przy różnych projektach, dlatego musieliśmy zastanowić się nad rozwiązaniem, które pozwoli im pracować z domu. Teraz, przy użyciu VPN, mają wygodny i bezpieczny dostęp do danych firmy” – mówi Marcin Drutel, właściciel firmy 3D Plan.

  1. Stałego backupu oraz stosowania mechanizmów zapewniających ciągłość pracy serwerów. Zaawansowane mechanizmy automatycznego tworzenia kopii zapasowych (zarówno plików, jak i konfiguracji całych serwerów) przeciwdziałają sytuacji awaryjnej, w której dane mogłyby zostać utracone.

„Wcześniej wszystkie informacje na temat napraw przechowywaliśmy w segregatorach, które czasem gubiły się lub niszczyły. Możemy skupić się na naszej pracy, bo wszystkie potrzebne informacje są nie tylko łatwo dostępne, ale i bezpieczne” – podsumowuje wykorzystanie technologii w chmurze Łukasz Nowak, manager projektu w firmie ZEMO.