Praca zdalna coraz bardziej efektywna dzięki rozwojowi nowych technologii

Praca zdalna

W dobie pandemii wiele firm zrozumiało, że technologia jest sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem pracowników – umożliwia szybsze wykonywanie codziennych zadań, rejestruje każdą czynność i niweluje podziały między zespołami, a co więcej – pozwala działać efektywnie także w modelu rozproszonym. Zapraszamy do poznania przykładów technologii, które usprawniają codzienną pracę.

SkillWorx – bezdotykowe korzystanie z informacji

Projekt nagrodzony podczas III. Kongresu MIT Sloan Management Review w kategorii “technologia i rynek”, dedykowany branży przemysłowej a konkretniej: serwisantom, monterom, kontrolerom jakości oraz pracownikom magazynów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, pracownik może za pomocą komend głosowych wyświetlić pożądane informacje na specjalnym, przemysłowym tablecie dołączonym np. do kasku – treści wyświetlane są przed oczami pracownika. Lekkość urządzenia oraz ergonomia interfejsu zapewniają maksymalny komfort użytkowania bez bólu pleców czy zmęczenia oka.

Jira i inne rozwiązania Atlassian

System Jira to przykład oprogramowania, które umożliwia przejrzysty wgląd do zadań i projektów niezależnie od tego, czy pracownicy mają ze sobą bezpośredni kontakt – jeśli korzystają z systemu na co dzień, praca zdalna nie stanowi żadnej bariery komunikacyjnej. Zespoły działają na wspólnym projekcie, podzielonym na zadania przypisane do konkretnych osób – w formatce zadania określane są najważniejsze informacje takie jak np. data, do której zadanie musi być wykonane; opis zadania zawierający główne wytyczne, załączniki niezbędne do jego realizacji czy np. koszt wykonania (jeśli zadanie wymaga skorzystania z usług zewnętrznych). Jira umożliwia skonfigurowanie projektów i zadań tak, aby odpowiadało potrzebom firmy i/lub konkretnego działu/zespołu. Jira działa w przeglądarce niezależnie od tego, czy użytkownik jest podpięty pod VPN, czy nie. Interfejs systemu nie zawiera obciążających ani spowalniających elementów graficznych.

E-podpis

Podpisywanie dokumentów w czasie pracy z domu może być naprawdę uciążliwe. Jeżdżenie do biura tylko po to, żeby złożyć podpis albo co gorsza, wymiana dokumentów między stronami drogą pocztową, nie są najbardziej optymalnym sposobem działania. Na szczęście dostępnych jest coraz więcej rozwiązań umożliwiających e-podpis dokumentów – w dodatku można je zintegrować z systemem do zarządzania pracą. Wspominaliśmy wcześniej o oprogramowaniu Jira, które jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do zarządzania zadaniami – generowanie dokumentów i dodawanie e-podpisu z tego środowiska jest jak najbardziej możliwe do wdrożenia, choć wymaga doświadczonego zespołu i dedykowanych prac programistycznych.

Działanie w chmurze

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z pracą zdalną jest skorzystanie z platform chmurowych. Jedną z opcji jest Amazon WorkSpace – przestrzeń do pracy funkcjonująca w 100% w chmurze marki Amazon, którą można bardzo szybko skonfigurować i dostarczyć pracownikom; rozwiązanie można dostosować do ilości pracowników i innych podstawowych wymagań, jakie ma pracodawca.

Wszystkie wymienione rozwiązania (i wiele więcej) wdraża dla klientów krajowych i zagranicznych, polska firma informatyczna Transition Technologies PSC. Zajrzyj na stronę i dowiedz się więcej: https://ttpsc.com/pl/