Prezes Cyfrowej Polski: Nowe technologie pomagają w uszczelnieniu systemu podatkowego

Michał Kanownik
Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski

Cyfryzacja i nowoczesne technologie to przyszłość systemu podatkowego w Polsce – uważa prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. Jego zdaniem dotychczasowe i planowane działania rządu w zakresie uszczelniania VAT przynoszą realne korzyści budżetowi państwa i przedsiębiorcom.

To opinia, którą prezes Cyfrowej Polski wyraził podczas konferencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zorganizowanej w Warszawie. Spotkanie poświęcone było dyskusji o walce z oszustawami podatkowymi: dotychczasowych działaniach oraz doświadczeniach w kraju oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Odwrócony VAT i split payment pomogły branży elektronicznej

Zdaniem prezesa Michała Kanownika w ciągu ostatnich lat w zakresie uszczelnienia systemu VAT udało się zrobić bardzo dużo. Zmiany odczuwa m.in. reprezentowana przez niego branża elektroniczna. Jak przypominał przez lata uczciwe polskie firmy wplątywane były nieświadomie w karuzele podatkowe, przez co cierpiały ich biznesy, a na rynku odczuwany był brak zaufania między kontrahentami, co ostatecznie negatywnie wpływało na cały rynek. – Jako jedni z pierwszych zauważyliśmy ten problem i zwróciliśmy się do polityków o jego rozwiązanie. Pierwszym doraźnym krokiem było wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT, co przyczyniło się do punktowego zatkania luki w systemie. Kolejno problem rozwiązano już bardziej systemowo poprzez wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Pomimo początkowych obaw firm co do tego rozwiązania, dziś widzimy, że sprawdza się i przynosi wymierne korzyści zarówno dla państwa, jak i dla biznesu – powiedział Michał Kanownik.

Konieczne doszczelnianie systemu

Prezes Cyfrowej Polski zauważył, że ogromną rolę w tym procesie odgrywają obecnie nowoczesne technologie. Dzięki m.in. wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz analizy danych prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, fiskus szybciej i sprawniej wyłapuje nieprawidłowości w transakcjach i kieruje kontrole punktowo. – To spowodowało, że uczciwi przedsiębiorcy nie są już niepotrzebnie nękani przez skarbówkę, wzrosło też zaufanie do kontrahentów na rynku. Udało się tego dokonać dzięki współdziałaniu biznesu oraz państwa. Bez tej współpracy nie byłoby to możliwe – przyznał Michał Kanownik. Jednak – jak zauważał – nie powinno to uśpić naszej czujności. – Musimy wciąż doszczelniać system tam, gdzie tego on wymaga. Na pewno takim rynkiem, któremu szczególnie trzeba się przyjrzeć jest e-commerce. Pomimo wprowadzenia ostatnio nowych regulacji, tzw. VAT e-commerce, wciąż jest to wyzwanie w zakresie uszczelenienia VAT. Musimy być być o jeden krok do przodu przed oszustami podatkowymi, wyprzedzać ich działania – powiedział prezes Cyfrowej Polski.

Kanownik zwrócił również uwagę na to, że działania doszczelniające system podatkowy oznaczają nie tylko większe wpływy do budżetu państwa. – Kolejne szykowane regulacje, jak e-faktura czy wprowadzenie wirtualnych kas online dadzą realne korzyści firmom, nawet większe niż samemu budżetowi. Umocnią bowiem pewność na rynku w kontaktach B2B oraz uwiarygodnią przedsiębiorców  w relacjach ze skarbówką – zaznaczył.

Wyzwania dla państwa i biznesu

Zdaniem Michała Kanownika dziś niezbędne jest uświadamianie konsumentów i polskich firm,  że również w ich interesie jest to, aby nie korzystać z ofert, które są podejrzane i pochodzą od oszustów podatkowych. – Ostatecznie wszyscy na tym tracimy – zauważył.  W jego opinii należałoby także wprowadzić takie rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów. Pozwoliłoby to im w łatwy sposób eliminować z grona swoich współpracowników niewiarygodnych partnerów. Kanownik przypomniał, że dla urzędników fiskusa zostały już przygotowane specjalne wytyczne dotyczące zachowania należytej staranności. – Powinniśmy też pracować nad wprowadzeniem podobnych regulacji dla przedsiębiorców – postulował prezes Związku Cyfrowa Polska.