Prognozy Fed mogą przyczynić się do zwiększenia popularność akcji finansowych i towarowych

giełda

Fed (System Rezerwy Federalnej w USA) przedstawił swoje perspektywy dla stóp procentowych, podwyższył prognozy PKB i inflacji oraz rozpoczął wstępne rozmowy o ograniczeniu zakupów obligacji. Takie bardziej zdecydowane stanowisko Fed spowodowało osłabienie akcji, podczas gdy rentowności dolara i obligacji wzrosły. W nadchodzących dniach wywrze to pewną presję na europejskich akcjach i walutach.

Urzędnicy Fed spodziewają się w 2023 r. pierwszych podwyżek stóp procentowych – choć te szacunki są nadal zaniżone przez obecne prognozy rynkowe – ponieważ po raz kolejny podkreślono potrzebę „dalszego i znacznego postępu” w ożywieniu rynku pracy. Przewodniczący Fed, Jerome Powell powiedział, że rozpoczęły się bardzo wstępne rozmowy na temat „spowolnienia” skupowania obligacji o wartości 120 mld dolarów miesięcznie. Oficjalnego ogłoszenia można spodziewać się podczas Jackson Hole Symposium 26 sierpnia, a samo „spowolnienie” skupowania obligacji, miałby się rozpocząć bliżej końca roku.

Obserwujemy, że akcje pozostają popularne wśród inwestorów, a ich ceny utrzymują się na zadowalającym poziomie, a Fed zmierza w kierunku ograniczenia programu skupu obligacji i podniesienia stóp procentowych. Inflacja rynkowa i oczekiwania dotyczące stóp procentowych już są widoczne, rynki wzrosły w wyniku gwałtownego wzrostu rentowności obligacji w pierwszym kwartale, a „furia spowolnienia” z 2013 roku zamaskowała najlepszy rok dla akcji w tej dekadzie.

Perspektywy dalszego silnego wzrostu zysków i wyższej rentowności obligacji prawdopodobnie spowodują, że tak zwane cykliczne akcje, takie jak akcje finanse, towary i spółki o małej kapitalizacji, a także tańsze i bardziej cykliczne rynki międzynarodowe, takie jak Wielka Brytania i Europa, staną się popularne wśród inwestorów.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro