Projektowanie miejskiej logistyki a automaty paczkowe

Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager, SwipBox Polska
Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager, SwipBox Polska

Automaty do odbioru przesyłek kurierskich to już nie tylko bezpieczny czy wygodny, ale przede wszystkim ekologiczny sposób odbioru zakupów online. Bezdotykowe urządzenia, intuicyjne w konfiguracji, które nie wymagają podłączenia do prądu i są obsługiwane za pomocą dedykowanej aplikacji, stanowią przyszłość całego rynku, wpisując się jednocześnie w zielone trendy. Inne wyzwanie stanowi natomiast umiejętne projektowanie miejskiej logistyki z automatami w tle.
SwipBox
Zaawansowane technologicznie instalacje, będące punktami odbioru przesyłek, można ustawiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Urządzenia nie potrzebują dostępu do zewnętrznego źródła energii. Są wyposażone w wysokiej jakości baterie, które pozwalają im działać nawet przez dziesięć lat. Nie wymagają też korzystania z ekranu. Wystarczy smartfon lub inne urządzenie wyposażone w technologię Bluetooth. Ponadto, możliwe jest ich ustawienie w dużym zagęszczeniu. Mobilność automatów pozwala znacząco zoptymalizować ostatnią milę kurierską, która stanowi kluczowe ogniwo w realizacji przesyłek kurierskich.

Synergia z przestrzenią miejską

Automaty nowej generacji nie potrzebują także dostępu do Internetu, co powoduje, że można je ustawić w zupełnie nowych lokalizacjach. Urządzenia mogą mieć różną wielkość w zależności od zapotrzebowania, a spora elastyczność ułatwia instalacje zarówno w biurowcach czy sklepach, jak i na parkingach lub chodnikach, czyli w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych.

Rynek e-commerce skorzystał na wybuchu pandemii, ponieważ zakupy w głównej mierze przeniosły się do Internetu. Wzrosło tym samym zapotrzebowanie na bezpieczne przesyłki za pomocą automatów paczkowych. Wzrost transakcji online to także poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie montażu urządzeń, które nie mogą zaburzać przestrzeni miejskiej.

Zielone trendy

Wygoda jest jednym z pierwszych skojarzeń, które nasuwają się na myśl o automatach paczkowych. Ich sprawne funkcjonowanie wywiera pozytywny wpływ na środowisko, między innymi redukując emisję dwutlenku węgla w zakresie transportu, a także usprawniając pracę samych kurierów. Optymalizacji podlega również ostatnia mila dzięki zmniejszeniu liczby zwrotów lub ponowionych kursów w wyniku nieobecności adresata przesyłki.

Pandemia przyniosła olbrzymi rozwój sektora e-commerce, a co za tym idzie, swoisty boom na automaty paczkowe. Większe instalacje wymagają jednak synergii z otoczeniem miejskim. Ich odpowiednia estetyka pozwoli projektować miejską logistykę w sposób zgodny z kluczowymi elementami infrastruktury. Wspólna przestrzeń stanowi w końcu nadrzędną wartość i bezwzględnie nie można o niej zapominać.

Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager, SwipBox Polska