Przyszłość finansów – ryzyko czy szansa?

biuro praca raport

Konferencja „Future of Finance – ryzyko czy szansa?”, która odbyła się
23 października 2018 r. w Warszawie, była próbą stworzenia obrazu tego, jak dziś widzą swoją funkcję specjaliści ds. finansów i co przewidują na przyszłość.

Mówi się, że trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Nowe technologie i powiązania w globalnej gospodarce zmniejszają potrzebę wykonywania rutynowych zadań. Organizacje są zmuszone rozważyć nowe modele operacyjne, ponieważ stare mogą zostać zakłócone.

Tymczasem komunikacja między organizacjami, a także osobami obejmującymi funkcje finansowe w różnych firmach, jest niewielka i nieczęsto dzielą się oni swoimi wizjami
i oczekiwaniami wobec przyszłości. Dlatego Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) – dzięki ponad 650 000 członków pracujących na całym świecie – podejęło próbę stworzenia kompleksowego obrazu tego, co dziś widzą profesjonaliści i co przewidują na jutro.

Globalny projekt badawczy Future of Finance oraz konferencja „Future of Finance – ryzyko czy szansa?”, która odbyła się 23 października w Warszawie jako pierwsza z serii międzynarodowych wydarzeń poruszających temat projektu, mają na celu zaprezentowanie różnych poglądów, aby uzyskać głębsze zrozumienie procesu zachodzących zmian.

Tematyka warszawskiej konferencji dotyczyła m.in. trendów, które radykalnie zmieniają rachunkowość i finanse. Przyszłość tych dziedzin wiąże się np. z rozwojem technologii
i automatyzacji. Już teraz zauważalna jest również zmiana sposobu postrzegania funkcji finansowej.

Stworzenie kompleksowego obrazu funkcji finasowej przyszłości ma na celu zarysowanie kierunku rozwoju organizacji w tym nadzwyczajnym czasie zmian oraz zapewnienie, że posiadacze Kwalifikacji Profesjonalnej CIMA nadążają za zmianami i mają ciągłą możliwości zatrudnienia w przedsiębiorstwach na całym świecie – powiedział Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants.

Wystąpienie inaugurujące konferencję wygłosił dr Noel Tagoe, Executive Vice President – Management Accounting Research and Curricula, Association of International Certified Professional Accountants. – Przyszłość finansów będzie rozgrywała się w cyfrowym świecie. Jako profesjonaliści ds. finasów, którzy chcą odgrywać w nim znaczącą rolę, musimy ponownie zdefiniować czym zajmują się finanse, przeprojektować sposób, w jaki to robią
i nauczyć się nowych umiejętności. Wtedy odkryjemy naszą profesję na nowo
– powiedział dr Tagoe.

W panelu dyskusyjnym, który moderował Shane Balzan, Senior Director, Curriculum Development, Association of International Certified Professional Accountants, wzięli udział: Aleksander Solski ACMA, CGMA, VP Finance Central & Eastern Europe, Unilever; Karol Bisek ACMA, CGMA, CFO, RBS Bank (Polska) S.A.; Mira Mech, Head of GBS Center in Poland, AkzoNobel; Bartek Ostrowski, Head of Group Finance & Senior Delivery Head for EMEA-Poland, UBS i Konstantinos Vairlis, CFO, Coca-Cola HBC Polska.

Przyszłość finansów rozgrywa się tak naprawdę teraz. 10 lat temu byliśmy księgowymi, dziś przejmujemy w organizacjach role „nawigatorów”, którzy mają realny wpływ na kluczowe decyzje – zauważył Bartek Ostrowski, Head of Group Finance & Senior Delivery Head for EMEA-Poland, UBS.

Jako finansiści musimy posiadać trzy rzeczy: ponadprzeciętną wiedzę biznesową i  techniczną, odpowiedni sposób myślenia i wysokie standardy etyki zawodowej. I co warto podkreślić, nie ma innej funkcji w organizacji, która prezentowałaby je wszystkie na raz – powiedział Karol Bisek ACMA, CGMA, CFO, RBS Bank (Polska) S.A.

Musimy nauczyć się, jak zarządzać ryzykiem wynikającym np. z robotyzacji. Nie możemy być tylko specjalistami ds. rachunkowości czy finansów. Musimy nauczyć się, jak pracować
z innymi działami w przedsiębiorswie i jak się z nimi komunikować. Musimy też zastanowić się, jak na nowo zdefiniować finanse
– podkreślała Mira Mech, Head of GBS Center in Poland, AkzoNobel.

Możliwości wynikające z cyfryzacji są ogromne. Ale musimy przyspieszyć proces uczenia się. I musimy zastanowić się, w jaki sposób możemy tworzyć dla organizacji większą wartość – dodał Konstantinos Vairlis, CFO, Coca-Cola HBC Polska.