Rakieta Angara A5 spadnie do Oceanu Spokojnego

satelita kosmos

Polska Agencja Kosmiczna, wraz z partnerami z Konsorcjum EUSST, uczestniczy w obserwacji elementów rosyjskiej ciężkiej rakiety nośnej Angara A5, która po nieudanej próbie umieszczenia ładunku wciąż znajduje się na niskiej orbicie Ziemi. Jeszcze dziś w nocy (5 stycznia br.) rakieta powinna spaść do Oceanu Spokojnego.

Ładunek wraz z górnym członem rakiety „Persey, o masie ok. 4 ton, w najbliższym czasie wejdą w atmosferę. Tor lotu obejmuje większość kontynentów w tym Europę i Polskę.

Przewidywany czas i miejsce upadku to:  5 stycznia br. w godz. 20:00- 6 stycznia 01:20 na Oceanie Spokojnym.

Cały, ew. lot elementów oraz przewidywane miejsce upadku, obrazuje poniższa mapa: Rakieta Angara A5 spadnie do Oceanu Spokojnego

Przypomnijmy: rakieta Angara A5 wystartowała 27 grudnia 2021 r. z  Kosmodromu Plesieck w Rosji. Problem pojawił się już w momencie drugiego odpalenia silnika górnego stopnia rakiety, w którym znajduje się ładunek. Silnik wyłączył się w zaledwie 2 sekundy po uruchomieniu. W efekcie górny stopień rakiety wraz z ładunkiem został na niskiej orbicie.

Polska od 2018 r. jest członkiem europejskiego Konsorcjum EU SST, w którego skład wchodzi 7 państw (Hiszpania, Włochy, Polska, Francja, Niemcy, Rumunia, Portugalia). Głównym zadaniem Konsorcjum jest m.in. obserwacja i ocena ryzyka ponownego wejścia w atmosferę Ziemi sztucznych obiektów kosmicznych, w tym członów rakiet. Obecnie Konsorcjum EUSST obserwuje 4 obiekty spadające: Angara A5 (Rosja) – 5 stycznia br., Electron (USA) – 8-10 stycznia br, oraz Epsilon (Japonia) – 12-16 stycznia br.