Ranking najszybciej rozwijających się innowacyjnych firm 2013

Centrum Usług dla Biznesu, Deloitte w Rzeszowie
Centrum Usług dla Biznesu, Deloitte w Rzeszowie

Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Asia Pacific oraz North America.

Francuska firma Ymagis jest najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem technologicznie innowacyjnym w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Spośród polskich spółek najwyżej w rankingu uplasowała się firma Softhis, która zajęła 97. miejsce. W tegorocznej 13. edycji konkursu Deloitte Technology Fast 500 EMEA, znalazło się 17 rodzimych przedsiębiorstw. Polska zajęła 10. miejsce wśród najliczniej reprezentowanych państw.

Ranking grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu EMEA. Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich pięciu lat (2008 r. vs. 2012 r.). Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 1.403 proc., dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 1.549 proc. „Ubiegły rok był trudny dla całej gospodarki światowej, a tym samym również dla firm technologicznie innowacyjnych. Dość wyraźnie odczuły one efekty spowolnienia gospodarczego, szczególnie dotyczy to firm europejskich. Dodatkowo, polski rynek staje się coraz bardziej dojrzały, więc należy się spodziewać, że dynamika wzrostu naszych firm nie będzie już tak spektakularnie wysoka jak jeszcze kilka lat temu” – mówi Jakub Bojanowski, Partner, Lider zespołu TMT Deloitte w Polsce.

Ponownie jak w zeszłorocznej edycji, także w tej zwycięzcą jest firma pochodząca z Francji. Tym razem pierwsze miejsce zajęła paryska spółka Ymagis, specjalizująca się w cyfrowych usługach dla przemysłu filmowego. Firma zanotowała na przestrzeni ostatnich pięciu lat imponujący wzrost przychodów na poziomie ponad 59 tys. proc.

Środkowoeuropejski lider i zwycięzca rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE” – rumuńska firma Vola.ro znalazła się w tym roku na 17. miejscu zestawienia EMEA (spadek o 14 lokat). Najwyższą pozycję spośród polskich spółek udało się zdobyć krakowskiemu producentowi oprogramowania – firmie Softhis. Spółka znalazła się na 97. pozycji w rankingu. Na początku drugiej setki uplasowała się druga w kolejności polska firma – Comperia.pl. „Pierwsze lata funkcjonowania Comperii przypadły na okres kryzysu finansowego. Wzrost biznesu w tak trudnych okolicznościach wymagał przyjęcia innowacyjnego i jednocześnie obarczonego większym ryzykiem stylu działania. To, w połączeniu z dużą dozą determinacji i motywacji zespołu, przełożyło się na bardzo dynamiczny rozwój firmy. Nie oglądamy się za siebie, dyskutujemy o możliwościach, nie skupiamy się na problemach, ale na osiąganiu coraz wyższych celów” – mówi Bartosz Michałek, Prezes Zarządu Comperia.pl.

W tym roku w zestawieniu EMEA znalazło się 17 spółek z Polski. Dla porównania, jeszcze trzy lata temu Polska miała zaledwie sześciu swoich reprezentantów w tym rankingu.

W tegorocznym konkursie znaleźli się laureaci z 24 krajów. Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzi 86 spółek. Dwie z nich uplasowały się w pierwszej dziesiątce. W porównaniu z wynikami z roku z 2011 i 2012 nie zmienił się narodowy skład podium. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, a trzecie do Szwecji. Polska zajęła 10. lokatę.

Tegoroczna edycja Deloitte Technology Fast 500 EMEA została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią 43 proc. całego zestawienia. Firm internetowych jest prawie dwa razy mniej (22 proc.). Trzecie miejsce zajmują spółki z branży telekomunikacyjnej/ sieci telekomunikacyjnych z 15 proc. udziałem.

Tegoroczna edycja Deloitte Technology Fast 500 EMEA została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią 43 proc. całego zestawienia. Firm internetowych jest prawie dwa razy mniej (22 proc.). Trzecie miejsce zajmują spółki z branży telekomunikacyjnej/ sieci telekomunikacyjnych z 15 proc. udziałem.