Rosja kupuje złoto. Frank szwajcarski znów drożeje

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Rezerwy złota w Rosji wciąż rosną. W ciągu ostatniego miesiąc przybył kolejny milion uncji czyli przeszło 30 ton. Po kilku spokojnych dniach frank znowu drożeje.

Moskwa kupiła złoto

Rosjanie w dziwny sposób walczą z kryzysem wywołanym sankcjami. Wydawać by się mogło, że problemy gospodarcze oraz wysokie wydatki na wojskowość w związku z działaniami na Wschodzie Ukrainy powinny raczej skłaniać do oszczędności. Z jakiegoś jednak powodu Rosjanie znów dokupili złota. Nie mówimy tutaj o prywatnych inwestorach ale o Banku Centralnym. Dokupiono niebagatelną ilość miliona uncji, czyli około 31 ton kruszcu. Rynkowa wartość tej transakcji to jak łatwo policzyć powyżej 1 miliarda dolarów. Nie jest to kwota, która zabije budżet takiego kraju jak Rosja. Biorąc pod uwagę problemy gospodarcze z jakimi kraj ten się zmaga należałoby się zastanowić z jakiego powodu w tym roku dokupiono niebagatelną ilość niemalże 200 ton i to obecnie dość istotnie stratnej inwestycji. Z drugiej strony inwestorzy coraz bardziej wierzą w gospodarkę Moskwy. Dowodem tego jest pierwsze od półtora roku przebicie przez rubla bariery 7 groszy.

CHF znów drożeje

Wczorajszy dzień z pewnością nie ucieszył posiadaczy kredytów frankowych. Po kilku dobrych dniach, kiedy to od przedświątecznego szczytu na 4,1350 frank spadł do 4,0850 wydawało się, że rok zakończy się dalszym zbliżaniem do psychologicznej bariery 4,0000. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Inwestorzy potraktowali taniego franka jako okazję inwestycyjną i szybko doprowadzili go z powrotem w okolice 4,1200. Dlaczego frank drożeje? Waluta Szwajcarii to nie tylko kredyty hipoteczne. To przede wszystkim inwestycja uchodząca za bardzo solidną tzw. bezpieczną przystań. Terminem tym określa się miejsca do lokowania kapitału na trudne czasy. Szwajcarzy walczą z tą tendencją poprzez utrzymywanie stóp procentowych wyraźnie poniżej 0. Nie jest to jednak wystarczające by zniechęcić inwestorów. Dlaczego Szwajcarski Bank Narodowy walczy z mocną walutą? Zbyt silny frank powoduje, że eksport jest mniej opłacalny, za to dobra importowane są relatywnie tańsze. W rezultacie silna waluta to problemy gospodarcze, które już teraz widać w danych makroekonomicznych Szwajcarii. Tak długo jak będą trwały niepokoje na rynkach Szwajcarzy nie będą w stanie bez silnych interwencji rynkowych zbić kursu franka.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl