Rynek pracownika, rynek Ukraińców

Karolina Serwańska z agencji Polski HR
Karolina Serwańska z agencji Polski HR

Sytuacja na rynku pracy w Polsce sukcesywnie się poprawia, stopniowo spada bezrobocie, obecnie jest to niewiele ponad 5%, dynamicznie wzrastają również płace oraz świadczenia socjalne. Taka sytuacja sprawia, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników i coraz częściej zatrudniają osoby ze Wschodu.

Karolina Serwańska z agencji Polski HR
Karolina Serwańska z agencji Polski HR

Od dłuższego czasu mówi się, że na rynku pracy to pracownicy dyktują warunki. Określenie „rynek pracownika” pojawiało się do tej pory w kontekście specjalistów, osób o określonych, rzadkich kompetencjach i specyficznej wiedzy. Byli to głównie informatycy, programiści czy inżynierowie. Mogą oni nie tylko wybierać z dostępnych ofert te, które są dla nich najatrakcyjniejsze. W ostatnim czasie zauważalny jest również deficyt pracowników fizycznych, budowlańców i osób do pomocy w gospodarstwach.

Coraz więcej Ukraińców w polskich firmach

Coraz większa grupa przedsiębiorców podnosi problem braków kadrowych. W wielu firmach to pracownicy ze Wschodu, głównie z Ukrainy, stanowią zasadniczą część załogi. Według danych za II połowę 2018 roku, już 21% firm w Polsce zatrudnia Ukraińców. Spodziewam się, że tendencja w kolejnych latach będzie wzrostowa. Warto też podkreślić, że pracodawcy są zadowoleni z pracy naszych sąsiadów. 66% z nich, oczekuje, że wydłużony zostanie czas, w jakim będą mogli oni pracować w naszym kraju, obecnie formalnie mogą pracować do 6 miesięcy.

Dla Ukraińców coraz atrakcyjniejszy staje się niemiecki rynek pracy. Według raportu „Ukraińcy na polskim rynku pracy” w ciąg najbliższych 3 lat na Zachód planuje wyjechać 900 tys. Ukraińców. Na wyjazd decydują się głównie osoby znające język i dobrze wykształcone. Niemcy potrzebują pracowników wykwalifikowanych, znających języki. To nie zmieni się nawet po 2020 roku, kiedy Niemcy planują zrezygnować z tzw. testu rynku pracy i znajomości języka. Chociaż niemiecka gospodarka potrzebuje około 1,5 miliona pracowników, największe szanse mają specjaliści z doświadczeniem i kwalifikacjami uznawane przez niemieckie prawo.

Przeszkodą w zatrzymaniu ukraińskich pracowników w Polsce są przepisy i utrudnienia administracyjne. Jeżeli chcemy nie tylko zatrzymać pracujących już u nas Ukraińców, ale też zachęcić do przyjazdu nowych, powinniśmy w znacznym stopniu wspomóc i ułatwić legalizacje pobytu, a także wspomóc proces aklimatyzacji.