Sezonowość na rynku kapitałowym

nowy jork, giełda papierów wartościowych

Sezonowość na rynku występuje z różnych powodów, możemy ją badać na różne sposoby. Zjawisko to możemy wyszukiwać poprzez najmniejsze interwały czasowe do tych większych. Sezonowość nie występuje jedynie na rynku kapitałowym, ale jest wszechobecna, aczkolwiek my skupimy się tylko na rynku kapitałowym. Na samym początku zobaczmy, jaką powtarzalność możemy zaobserwować na rynku metali szlachetnych.

Złoto

Sezonowość na rynku kapitałowym 1

Źródło: Bloomberg

Powyższy wykres przedstawia sezonowość na rynku złota w formie miesięcznej. Dla przykładu, średnia stopa zwrotu dla stycznia wynosi 2.70 procenta. Dla 19 ostatnich lat ( z pominięciem 2017 roku) mieliśmy do czynienia z jedenastoma miesiącami wzrostowymi i ośmioma spadkowymi. Reasumując, w styczniu jest większe prawdopodobieństwo wzrostu cen złota niż jego spadku. W lutym sytuacja się powtórzyła, czyli również powinniśmy szukać długich pozycji.

Patrząc na marzec, możemy oczekiwać większej korekty. Nasza analiza mogłaby być o wiele bardziej rozwinięta, czyli pod uwagę moglibyśmy wziąć tylko lata, podczas których został zaprzysiężony nowy Prezydent USA. My natomiast skupimy się na interwale rocznym.

Sezonowość na rynku kapitałowym 2

Źródło: zerohedge

Powyższy wykres przedstawia sezonowość dla złota oraz S&P 500. Badaniem został objęty rok, w którym nastąpiła zmiana Prezydenta USA. Z powyższej grafika wynika kilka bardzo interesujących rzeczy. Patrząc na złoto jedynie przez ten pryzmat możemy spodziewać się wzrostu rzędu 14.8 procent, w tym samym czasie S&P 500 znalazło się pod kreską.

S&P 500

Z wcześniej załączonej grafiki dowiedzieliśmy się, że S&P 500 może zakończyć rok pod kreską. Pamiętając o tym możemy także sprawdzić jak kształtowały się stopy zwrotu 7 roku każdej dekady. Wyniki zostały zamieszczone poniżej.

Sezonowość na rynku kapitałowym 3

Źródło: Real Investment Advice

Sezonowość na rynku potwierdza większe prawdopodobieństwo spadku na indeksie S&P 500. Od 1833 roku średnia stopa zwrotu dla siódmego roku dekady wyniosła -4.08 procenta. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że już za parę dni w USA zostanie przekazana władza. Dlatego właśnie należy sprawdzić również jak giełda zachowywała się kiedy podczas pierwszego roku sprawowania władzy przez nowego Prezydenta.

Sezonowość na rynku kapitałowym 4

Źródło: Real Investment Advice

Z powyższej grafiki możemy wyczytać, że od 1933 roku pierwszy rok urzędowania Prezydenta nie był zbyt najlepszy dla giełdy. Dla 46 przebadanych okresów ponad 24 zostały zakończone na minusie.

Wnioski nasuwają się same, większość informacji wskazuje, że w tym roku S&P 500 zamknie się poniżej swojego otwarcia, natomiast złoto powyżej.

Jeżeli jesteś zainteresowany powyższym tematem, to zapraszam na najbliższe szkolenie Smart Inwestor, na którym zostanie przedstawiony system transakcyjny na S&P 500 w oparciu o statystykę.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych