Słabe dane i dobre prognozy dla Polski

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań. Prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji na 2017 rok dla Polski w górę. Co z Unią Europejską?

Słabe dane z Polski

W piątek poznaliśmy odczyty z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa rosła w tempie 1,2% w skali roku z kolei sprzedaż detaliczna w tempie 7,3%. Oczekiwania inwestorów wynosiły odpowiednio 2,8% i 8,5%. Dane te wywołały krótkotrwałe osłabienie złotego jednakże niewystarczające by wybić złotego z umacniającego go trendu. Dane te wpisują się w ogóle prognozy analityków, w których polityka obecnego rządu zdecydowanie bardziej sprzyja sprzedaży niż produkcji. O ile biznes jest niepewny przyszłości, to kolejne pakiety socjalne wspierają konsumpcję.

Prognozy dla Polski w górę

Barclays podniósł prognozy dla Polski. Wzrost gospodarczy w 2017 roku ma wynieść 3,2% wobec dotychczasowych 3% a inflacja 2,2% wobec oczekiwanej 2%. Co ciekawe w przeciwieństwie do szacunków NBP, gdzie rok 2017 ma być lepszy od kolejnych bank zakłada, że Polska w 2018 roku będzie się rozwijać jeszcze szybciej. Inflacja w przyszłym roku ma przekroczyć cel inflacyjny. Tak wysoki poziom cen może spowodować, że wzrosną stopy procentowe.

Przyszłość Unii Europejskiej według Junckera

W wywiadzie dla niemieckiej gazety “Bild am Sonntag” szef Komisji Europejskiej zakreślił swoje wizje zjednoczonej Europy. Przewidywał on minimum kolejnych 60 lat trwania jej struktur oraz wzrost liczby członków powyżej 30. Z jednej strony są to tylko 4 państwa więcej niż obecnie, z drugiej nie do końca wiadomo kogo widzi w tym gronie Jean Claude. Z drugiej nie do końca wiadomo o jakich państwach mowa. Złośliwi komentatorzy zauważają, że biorąc pod uwagę liczbę ruchów separatystycznych można przekroczyć 30 państw nie zmieniając granic Unii Europejskiej. W wywiadzie nie zabrakło również tematu wyborów we Francji. Perspektywa opuszczenia przez Francję Unii Europejskiej została zbagatelizowana.

Dzisiaj dzień wolny w Japonii – Święto Równonocy Wiosennej. W ramach danych makroekonomicznych nie ma dzisiaj ważnych odczytów, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że w nocy będą miały miejsce ważne wystąpienia. W USA Donalda Trumpa, a w Australii poznamy protokół z posiedzenia Banku Centralnego.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl