Słabość euro siłą kursu dolara

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Złotówka nieco traci w obliczu mocniejszego dolara. CHF/PLN nieco w górę po ruchach na EUR/CHF. Słabość szwajcarskiej waluty na szerokim rynku nie powinna jednak budzić obaw kredytobiorców frankowych. USD/PLN w górę po decyzji EBC. Tydzień pod znakiem ważnych wydarzeń mających bezpośredni wpływ na amerykańską walutę. Inwestorzy wierzą w jastrzębie posiedzenie BoE. GBP/PLN w krótkoterminowym trendzie wzrostowym.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 17.09.2017-30.10.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2230 3,6180 3,5550 4,6970
Maksimum 4,3290 3,7920 3,6910 4,9360

 

Kurs euro

kurs euroSytuacja techniczna na EUR/PLN nieco się zmienia. Po dynamicznych spadkach, niemal 8 groszowych, doszło do stabilizacji notowań. Kurs od momentu ustanowienia minimum w okolicach 4,22 stopniowo pnie się do góry. Można nawet wyrysować krótkoterminowy kanał wzrostowy. Złotemu brakuje nieco argumentów za dalszą aprecjacją. Poprzednia fala umocnienia była oparta na fundamentach gospodarczych naszego kraju i pozytywnymi doniesieniami z agencji ratingowych. Trzeba przyznać, że sytuacja na szerokim rynku również nam sprzyjała. Od początku roku słaby był dolar, który w takiej sytuacji faworyzował waluty krajów wschodzących. Wydaje się jednak, że powoli nadchodzi czas dolara więc patrząc technicznie raczej należy spoglądać w górę na wykresie EUR/PLN. Do tego trzeba pamiętać, że RPP nadal nawet nie myśli o podwyżce stóp procentowych w Polsce, czyli pozostaje gołębi. EBC dość mozolnie ale jednak rozpoczął wychodzenie z luźnej polityki ograniczając QE. Nie można wykluczać jednak, że EBC i RPP podniosą stopy równocześnie nie prędzej niż na końcu 2018 roku. Z tego też powodu na tej akurat parze walutowej wzrosty nie muszą być silne, euro pozostanie słabą walutą na szerokim rynku. Do tego cały czas należy obserwować sytuację w Katalonii, która może powodować, że inwestorzy będą ograniczać swoje ryzyko, nie wybierając walut pokroju złotego.

Kurs franka

kurs frankaNa wykresie CHF/PLN nadal poruszamy się w trendzie spadkowym. Mimo wszystko jednak od ostatniego minimum jesteśmy kilka groszy wyżej. Kurs testował nawet ograniczenie linii trendu spadkowego. Póki co próba zakończyła się niepowodzeniem. Ruch korekcyjny w trendzie spadkowym wynikał prawdopodobnie z sytuacji na EUR/CHF. Posiedzenie EBC znacznie osłabiło wspólną walutę więc i na parze z frankiem szwajcarskim euro traciło. W takiej sytuacji i złotówka nieco straciła. Wydaje się jednak, że sytuacja póki co się uspokoiła i patrząc na kiepskie fundamenty franka szwajcarskiego, niska inflacja, słaby wzrost gospodarczy, kurs CHF/PLN powinien się raczej ustabilizować. Trzeba jednak pamiętać o sytuacji na linii Madryt-Barcelona, która nadal jest napięta. Oporem w przypadku wzrostów będzie wspomniana linia trendu spadkowego natomiast wsparciem ostatnie minimum w okolicach 3,6180.

Kurs dolara

kurs dolaraNajwiększe straty złotówka w ostatnim tygodniu odnotowała do waluty amerykańskiej. Zdecydowało posiedzenie EBC, które spowodowało zwrot kierunku na głównej parze walutowej świata. Mimo, że siła dolara wynikała w tym wypadku ze słabości wspólnej waluty. Niemniej jednak kurs USD/PLN jest silnie skorelowany z EUR/USD więc w tym wypadku oznaczało to spadek złotego w relacji do dolara. Mimo wszystko do ataku na silny opór w postaci 3,70 nie doszło. Piątkowe zamknięcie wypadło blisko 3 grosze niżej. Niewykluczone, że teraz czeka nas niewielkie korekcyjne odbicie, które dzisiaj niemrawo się zaczęło. Dzisiaj kurs spadł poniżej 3,65. Niemniej jednak w dłuższym horyzoncie czasowym można oczekiwać ataku na wspomniany psychologiczny poziom 3,70. Ten tydzień to jednak spora dawka wydarzeń, które mają bezpośredni wpływ na notowania dolara. Mamy posiedzenie Fed co prawda bez konferencji, publikację indeksów ISM, i dane z rynku pracy. Do tego do piątku powinniśmy poznać konkretnego kandydata na nowego szefa Fed. Wybór Powella raczej nic nie zmieni w kwotowaniach ale już Taylora może wzmocnić walutę amerykańską. W przypadku ruchu w dół wsparcia można szukać w linii poprowadzonej po ostatnich minimach.

Kurs funta

kurs funtaMożna już śmiało powiedzieć, że trend spadkowy na GBP/PLN, który trwał od końca września się skończył. Na wykresie powstał krótkoterminowy kanał wzrostowy. Jesteśmy już około 11 groszy wyżej od ostatniego minimum przy 4,6970. O takim zwrocie zadecydowały pozytywne informacje ze szczytu UE w sprawie negocjacji Brexitowych. Negocjacje idą opornie ale jednak kolejne rundy negocjacji kończą się pozytywnie. Sporo też pozytywów dla funta trafiło na rynek z Banku Anglii. Do tego otrzymaliśmy lepszą publikację PKB za III kwartał. W czwartek bardzo prawdopodobne jest, że BoE zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp o 25 pb. Wcale jednak nie można zakładać wzrostów na funcie po tej decyzji. Ważniejsze będzie co powie Mark Carney w kwestii dalszego zacieśniania. Ostatnie wskazania makro choćby o sprzedaży detalicznej nie były dobre. Wydaje się więc, że jeśli konferencja szefa BoE będzie gołębia funt mimo podwyżki stóp może tracić na wartości. Mimo wszystko w obliczu wysokiej inflacji blisko 3% podwyżka stóp wydaje się uzasadniona. Tym bardziej, że PKB pozytywnie zaskoczyło więc nie ma obawy, że wzrost gospodarczy zostanie stłumiony. Warto więc przygotować się na wyższą zmienność na tej parze walutowej jak i na innych związanych z funtem.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl