Śląskie Centrum Logistyczne wzbogaci się o cross-dock

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Śląskie Centrum LogistyczneW ramach rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu zaplanowano przeznaczenie ok. 2,5 tys. mkw. na cele cross-dockingu. Pozostałe ok. 23 tys. mkw. w inwestycji realizowanej przez Biuro Inwestycji Kapitałowych będzie dedykowane na potrzeby magazynowe.

Deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych opracował projekt rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie najemców Biuro Inwestycji Kapitałowych, w ramach realizowanej inwestycji, postanowiło przeznaczyć ok. 2,5 tys. mkw. na cele cross-dockingu. „Taka oferta jest bardzo poszukiwana przez najemców ponieważ specjalistyczne powierzchnie magazynowe w zakresie cross-dockingu są rzadko dostępne na rynku. Dlatego jesteśmy przekonani, że nasza propozycja spotka się z dużym zainteresowaniem” – powiedział Krzysztof Mucha, Business Development Manager Biura Inwestycji Kapitałowych S.A.

Obsługa cross-dockingu wymaga dodatkowych modyfikacji w architekturze parku logistycznego. „Do tego celu konieczne jest przygotowanie dwóch placów manewrowych, po obu stronach obiektu, dużej liczby doków oraz bram kurierskich. Dodatkowo głębokość budynku w projektowanej przez nas części rozbudowy Śląskiego Centrum Logistycznego nie będzie przekraczać 40 metrów. W klasycznych obiektach o przeznaczeniu typowo magazynowym jest to około 75 metrów” – podkreślił Krzysztof Mucha.

Cross-docking jest to przeładunek kompletacyjny, który polega na przeładowaniu, lub przepakowaniu towaru i wysyłce do odbiorcy bezpośrednio z magazynu bez dodatkowego magazynowania towaru. „Skraca to logistykę, realizowane procesy wymagają mniejszej powierzchni, a dzięki temu najemca oszczędza koszty” – dodał Business Development Manager Biura Inwestycji Kapitałowych S.A..

W ramach realizacji projektu Śląskie Centrum Logistyczne docelowo powiększy się łącznie o około 25 tys. mkw. Poza powierzchnią na cele cross-dockingu, pozostała część obiektu będzie przeznaczona na potrzeby magazynowe w ramach standardu wysokiego składowania.

Rozbudowa parku logistycznego w Sosnowcu jest jednym z celów emisyjnych, na realizację którego BIK pozyskał środki z niedawnej publicznej emisji akcji. Grupa zarządza aktualnie trzema parkami logistycznymi: Centrum Logistycznym Kraków I, Centrum Logistycznym Kraków II oraz Śląskim Centrum Logistycznym w Sosnowcu o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 55,8 tys. m2. W ramach dywersyfikacji działalności zajmuje się także budową i wynajmem nowoczesnych powierzchni handlowych w segmencie parków handlowych (retail parków).

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Wiadomości

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...

Cło na import chińskiego e-commerce wyśle logistykę na morze i do magazynów

W 2024 r. UE zaimportowała 4,6 mld tanich paczek...

Jak skutecznie pakować przesyłki? Optymalizacja opakowań i materiałów ochronnych

Pakowanie przesyłek to jeden z najważniejszych elementów procesu logistycznego....

eCMR i eFTI na drodze legislacyjnej – kiedy faktycznie wejdą w życie?

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i...

Trans Polonia stawia na intermodalność

Około trzech czwartych transportów towarów w Europie odbywa się...

Na morzu nie wieje nudą: o zmianach w biznesie morskim w 2025 roku

Fracht morski odgrywa kluczową rolę w globalnej wymianie handlowej....

Laude Smart Intermodal rozwija przewozy – nowe kierunki transportu z Polski i Ukrainy

Spółka Laude w zdecydowanej większości prowadzi transporty intermodalne z...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie