Specjaliści na rynku pracy: awanse, podwyżki, nadgodziny

biuro korporacja

84% specjalistów badanych przez Pracuj.pl deklaruje, że ma stałe zatrudnienie. Jak wygląda ich codzienność w pracy? Większość pracuje w obecnej firmie krócej, niż dwa lata. Biorą nadgodziny, ale robią to stosunkowo rzadko. Ponad połowa otrzymała kiedyś podwyżkę, ale niemal tyle samo – nie doczekało się jeszcze awansu. Pracuj.pl sprawdził, co jeszcze mówią o sobie specjaliści.

Zespół serwisu przebadał grupę ponad 4000 specjalistów – użytkowników Pracuj.pl – by poznać ich postawy zawodowe. Niedawno sprawdziliśmy, jakiego pracodawcy szukają badani oraz z jakich powodów decydują się zmienić miejsce zatrudnienia. Tym razem przyjrzeliśmy się ich codziennej pracy.

Praca na stałe, ale nie na długo

84% badanych specjalistów ma stałą pracę. Zdecydowana większość funkcjonuje więc na co dzień w jednym, regularnym środowisku zawodowym. Stałe zatrudnienie nie oznacza jednak znacznego stażu w jednym miejscu. Więcej, niż dwa lata w obecnej firmie zatrudniona jest mniej, niż połowa (49%) badanych. Powyżej pięciu lat w jednym miejscu pracuje zaledwie co czwarty specjalista (22%).Praca na stałe, ale nie na długo

Wyniki badań Pracuj.pl pokrywają się z danymi z rynku pracy. Osoby zatrudnione długo w jednym miejscu stanowią na rynku coraz większą rzadkość. Rośnie natomiast mobilność pracowników, napędzana przez coraz większą liczbę ofert. Połączmy te dane z faktem, że 6 na 10 badanych przez nas specjalistów szuka aktywnie nowej pracy. Z tych wszystkich informacji wyłania się obraz rynku, na którym specjaliści coraz łatwiej zmieniają pracodawców. Jednocześnie jednak rośnie znaczenie pracowników wiernych od wielu lat jednej firmie, będących dla niej żywą wizytówką możliwości rozwoju w danym miejscu mówi Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, Menedżer HR w Grupie Pracuj.

Po godzinach: rzadko płatne, rzadko brane

Po godzinach rzadko płatne, rzadko brane
Zdecydowanej większości badanych specjalistów zdarza się pracować po godzinach (86%). Z drugiej strony grupa respondentów, które robią to codziennie (19%), jest wyraźnie mniejsza, niż osób, które biorą je maksymalnie raz w tygodniu (67%). Kwestia nadgodzin jest jednym z najbardziej „wrażliwych” elementów relacji pracownika z pracodawcą. Jak podkreślaliśmy w materiale „Jakiego pracodawcy szuka specjalista”, 46% badanych za jedną z cech dobrego pracodawcy uważa trzymanie się wyznaczonych godzin pracy.

W kontekście nadgodzin ważne są także warunki, oferowane przez pracodawców. Najczęściej, bo w 41% przypadków badani mogą odbierać nadgodziny w formie czasu wolnego. Co trzeci otrzymuje za nie wynagrodzenie (32%), ale niewiele mniej, bo aż 27% – nie otrzymuje za dodatkowe godziny w pracy żadnej rekompensaty.
nadgodziny są

Podwyżka większa niż awans

O podwyżkę jest znacznie łatwiej, niż o awans – tak przynajmniej wynika z odpowiedzi badanych specjalistów. Podwyżkę kiedykolwiek dostało blisko 3 na 4 badanych (73%), a co trzeci (32%) – w ciągu ostatniego półrocza. Znacznie trudniej jest o wejście na wyższy szczebel kariery. Blisko połowa specjalistów nigdy nie otrzymała w pracy awansu (48%), a w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymał go co piąty badany (21%). awans

Pracownicy często zapominają, by zapytać o kwestię podwyżek na etapie rozmowy o pracę. Tymczasem warto na wstępie ustalić, jaki system podnoszenia wynagrodzeń obowiązuje w danej firmie i jak często ma to miejsce, a przede wszystkim co wpływa na decyzję o ich przyznaniu. Jak pokazuje nasze badanie, znaczna część respondentów nigdy nie awansowała. Ważne jest zatem aby na rozmowie, oprócz ustalenia aktualnego zakresu obowiązków i poziomu płacy, poznać również zasady pięcia się po szczeblach kariery w danej firmie. Tym bardziej, że według wcześniejszych ustaleń badaczy Pracuj.pl awanse i rozwój zawodowy to jedne z kluczowych czynników, wpływających na chęć wyboru nowego miejsca pracy przez specjalistów – dodaje Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.