Spotkanie w Jackson Hole poprawiło sentyment na rynku metali szlachetnych

inwestycja w złoto

W ubiegłym tygodniu miało miejsce sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, na którym Jerome Powell zasygnalizował, że ograniczenie skupu aktywów, które zacznie się w 2021 roku, nie zapoczątkuje cyklu podwyżek stóp procentowych. Rynek obawiał się, że skoro Fed zamierza już zmniejszyć QE, to najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości wprowadzi pierwszą podwyżkę stóp procentowych, natomiast z komunikatu prezesa Fed wynika, że niekoniecznie tak musi być. Amerykańska gospodarka wciąż zmaga się z pandemią, więc luźna polityka monetarna może pozostać z nami na dłużej niż prognozują ekonomiści. Na tej informacji zyskiwały przede wszystkim akcje i metale szlachetne – w piątek złoto wzrosło 1,5%, a srebro 2,2%.

Rynki akcji wciąż zyskują – S&P 500 wzrósł 1,52% w ciągu tygodnia, a Nasdaq 100 2,86%. Polskie spółki w tym roku również pozwalają na generowanie wysokich zysków – w ubiegłym tygodniu indeks WIG wzrósł 2,66%, WIG20 3,02%, mWIG40 2,74%, a sWIG80 0,65%. Większy wzrost na dużych spółkach informuje o zwiększonej aktywności inwestorów instytucjonalnych. Akcje wciąż dla większości inwestorów są atrakcyjnym wyborem. Warunki rynkowe w pełni wykorzystuje nasz jedyny fundusz akcji polskich Superfund Akcyjny, który od początku roku zyskał już 22,65%.

Wydarzeniem kolejnego tygodnia będą dane z amerykańskiego rynku pracy, analitycy oczekują 750 tys. zmiany w zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia na poziomie 5,2%. Dane z rynku pracy są o tyle istotne, że obecna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest coraz bardziej powiązana z odbudową rynku pracy po pandemii.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.