Startuje sezon publikacji wyników – ważniejszy niż zwykle

Paweł Majtkowski – analityk eToro
Paweł Majtkowski - analityk eToro

Przed nami najważniejszy od lat sezon publikacji wyników spółek giełdowych. Za sprawą dużej nerwowości na rynku, wyniki spółek pozostają bardzo ważne dla ogólnego sentymentu. Po poprzednim rekordowym kwartale, teraz oczekiwania są bardziej stonowane, choć nadal optymistyczne.

W środę rozpoczyna się sezon publikacji wyników spółek za trzeci kwartał w USA i na świecie. Moment jest szczególny ze względu na duży poziom nerwowości na rynku. Inwestorzy są znacznie bardziej wyczuleni na napływ nowych informacji, co czyni ten sezon szczególnie ważnym. W porównaniu do poprzedniego kwartału obawy dotyczące wzrostu wyników jako pochodnej ogólnego wzrostu są większe i oczekiwania dotyczące wyników niższe.

W poprzednim kwartale (wyniki za drugi kwartał 2021) mieliśmy do czynienia z rekordowymi wynikami. Swoje przewidywania dotyczące wyników pobiło 431 z 500 spółek z indeksu S&P500. Marże firm osiągnęły też rekordowy poziom – 13 proc., a łącząc to z odradzającą się po pandemii produkcją i sprzedażą, dało najlepsze wyniki finansowe firm od lat. Oczekiwania analityków zostały znacznie pobite, choć te były kilkakrotnie rewidowane w górę przed i w okresie publikacji wyników.

Teraz także spodziewamy się bardzo dobrego kwartału, choć prognozy pozostają ostrożne. Obecnie konsensus mówi o wzroście zysków o 29 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2020 roku. Najwyższych przyrostów zysku spodziewamy się w branżach: energetycznej, wydobywczej i przemysłowej. Najmniejszych w branży dóbr konsumpcyjnych, utility (dostawa energii i innych dóbr publicznych) oraz branży finansowej. W Europie wzrost zysków może być jeszcze wyższy i jednocześnie bardziej związany ze wzrostem PKB po pandemii. Przewidywania dotyczące wyników mają duży margines możliwego ruchu w górę, co może pomóc rynkom odbudować się w tym nerwowym okresie. Tym bardziej, że od początku września wyceny wielu spółek spadły.

Sezon wynikowy w USA tradycyjnie rozpoczyna bank JP Morgan już jutro. Pierwsze wyniki firm z warszawskiej giełdy poznamy 19 października. W środę poznamy także notatki z wrześniowego posiedzenia FOMC, być może przyniosą one więcej informacji w kontekście możliwego ograniczenia programu skupu aktywów w USA, a być może także ewentualnych podwyżek stóp. Poznamy też dane o inflacji w USA za wrzesień – która prawdopodobnie utrzyma się na poziomie 5,3 proc. Dla porównania inflacja w Polsce w tym samym okresie wyniosła 5,8 proc.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce