Strach się skończył, ale chciwość jeszcze się nie zaczęła

0

Po oczyszczeniu nastrojów, wynikających z zamieszania związanego z wyborami we Francji i odkryciu, że Stany Zjednoczone tworzą silne miejsca pracy, wszystko wydaje się iść gładko. Theresa May wypada w sondażach śpiewająco i nie ma żadnego wydarzenia na horyzoncie, które byłoby obarczone dużym ryzykiem.

Indeks_VIXWahania giełdowe nagle rekordowo nisko spadły. Indeks zmienności VIX zamknął się wczoraj poniżej 10 punktów, co oznacza najniższy odczyt w historii. Strach się skończył, ale chciwość jeszcze się nie zaczęła. Jak dotąd na rynkach akcji można zauważyć jedynie spokój i ciszę. Wiele głównych indeksów giełdowych utrzymuje się na tym samym poziomie co zwykle.

AUD_CHF_09_05_2017Dolar australijski kontynuuje swoją dewaluację, spadając o więcej niż się tego spodziewano. Niższe ceny towarów i silniejszy dolar amerykański to zły znak dla Australijczyków. Może to jednak stanowić niepowtarzalną okazję dla transakcji typu „carry trade”. Obecnie pozycja kupna pary walutowej AUD/CHF wynosi 52 centy dziennie na każde 10.000 jednostek, co sprawia, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych celów dla klientów o wysokim kapitale własnym, którzy chcą uzyskać stały zwrot z niskim ryzykiem.

Jak obserwowaliśmy przez ostatni miesiąc, prezydent Republiki Południowej Afryki ciągle napotykał kłopoty. Niestety, nic się nie zmieniło. Obecnie rand zbliża się do pułapu 13,6 w stosunku do dolara. Poziom 14 dolarów był w przeszłości ważną barierą psychologiczną, więc jego przełamanie z pewnością sprawia wrażenie szybko deprecjonującej się waluty.

USD_ZAR_09_05_2017Po bliźniaczym ataku na Kraken i Poloniex, na rynku zaroiło się od kryptowaluty. Osiem z dziesięciu najwyżej cenionych kryptowalut odnotuje dziś spadek, ale ethereum poniesie tego największy ciężar. Całkowita kapitalizacja wszystkich kryptowalut, która w ciągu ostatnich kilku miesięcy stale szła w górę, nie wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin. Najwyżej ceniona na tym rynku waluta, bitcoin, silnie wzrosła dziś rano, a na niektórych giełdach już znacznie przekroczyła pułap 1700 dolarów za monetę. To doskonale pokazuje, iż bitcoin stanowi bezpieczną przystań na rynku kryptowalut.

Czytaj również:  Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna polowanie na polskich inwestorów kryptowalutowych

Kryptowaluty_Kapitalizacja

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro