Wzrosty na giełdach

0

Wtorek przyniósł kontynuację trendów na rynku walutowym. Dolar umacniał się wczoraj względem euro. Wzrosty widoczne były też na warszawskim parkiecie giełdowym, a ropa taniała.

Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej kumulują się wszelkie obawy, co wpływa na wycenę tego surowca. Wcześniej mówiło się o decyzji OPEC o przedłużeniu ograniczenia wydobycia. Dziś obawy dotyczą też zapasów, umacniającego się dolara oraz wydobycia łupkowego w USA. Ropa BRENT traciła na koniec dnia blisko 1%. Tymczasem w Polsce indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 1.66%, kończąc dzień powyżej istotnej bariery psychologicznej 2400 punktów.

Giełdzie w Warszawie z pewnością pomogły lepsze dane. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało wczoraj, iż na koniec kwietnia stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 7.7%. To najniższy wynik od 1992 roku. Czy coraz lepsze dane makroekonomiczne przełożą się na zmianę ratingu polskiej gospodarki? Już w ten piątek agencja Moody’s będzie aktualizowała(bądź nie) swoją ocenę w sprawie ratingu Polski.

sp50010052017r

Skoro mowa o WIG20 to warto zauważyć, iż sytuacja na wykresie amerykańskiego SP500 zaczyna być trudna. Ostatnim wzrostom na wykresie cen nie towarzyszą analogicznie „duże” wzrosty na RSI. Powstaje więc negatywna dywergencja, która może zapowiadać spadki. Dlatego byki muszą szybko przejść do wzrostów. W innym wypadku może nas czekać test poziomu 2340. Oporem jest 2450.

Sylwester Majewski
www.forex-desk.net

Czytaj również:  Moment wyciszenia