Sytuacja w Rumunii. Zadłużenie w Chinach

0

Rumunia, oprócz wysokiego wzrostu gospodarczego, została również trafiona wysoką inflacją. Podwyżki stóp nie wyhamowały zjawiska, a wzrost cen zbliża się do 5%. Chińskie zadłużenie wciąż niepokoi.

Co się dzieje w Rumunii?

Po tym, jak poznaliśmy bardzo wysokie wskaźniki wzrostu PKB w Rumunii, dzisiaj z rana przyszedł czas na inflację. Gospodarka, która rozwija się 7% rocznie może mieć problem ze wzrostem cen. Odczyt na poziomie 4,7% wyraźnie przekracza jednak cel inflacyjny. W ciągu roku inflacja wzrosła od poziomu niemal 0,2% w zeszłym roku. Obserwując ten trend, Rumuński Bank już w styczniu rozpoczął podnoszenie stóp procentowych. Wzrosły one o 0,25%. Drugi taki wzrost miał miejsce w lutym. W rezultacie stopa procentowa wzrosła z 1,75% do 2,25%. Analitycy spodziewają się jeszcze 2-3 podwyżek w tym roku, czyli w rezultacie stopa miałaby osiągnąć okolice 3%. Warto zwrócić uwagę, że liczba podwyżek jest też zależna od tego jak duże ruchy ma dany bank centralny w zwyczaju. Rumuński bank zmienia stopy o dwukrotnie mniejszą wartość niż Polski. Jak reaguje RON? Ostatni rok był słabszy dla rumuńskiej waluty straciła ona ponad 5% na wartości. Ostatnie miesiące wraz z podwyżkami stóp wyhamowały jednak trend spadkowy.

Spadające ryzyko bankowe w Chinach

Analitycy Banku Rozliczeń Międzynarodowych pokazali raport, w którym zauważają poprawę sytuacji w Chinach pod kątem potencjalnego wybuchu kryzysu bankowego. Działania rządu chińskiego wydają się skuteczne, co nie zmienia faktu, że ryzyko w przypadku spowolnienia gospodarki wciąż pozostaje bardzo duże. Ostatnio udało się utrzymać zadłużenie gospodarstw domowych, które nawet się zmniejszało w poprzednich miesiącach. Problemem jest wyraźny wzrost zadłużenia przedsiębiorstw niefinansowych, który powoduje, że łączne zadłużenie kraju rośnie. Warto zwrócić uwagę, że na liście wysokiego ryzyka znajduje się również Hong Kong. Ewentualny kryzys w tej części świata z pewnością nie byłby obojętny dla Polski.

Czytaj również:  Rynek inwestycyjny w CEE obiera kurs na przekraczanie kolejnych granic wzrostu

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl