W branży IT przewiduje się do 2017 roku trzykrotny wzrost przesyłania danych

0

Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager ZyXEL Communications przedstawił prognozy dotyczące rynku IT. Firma ZyXEL zakłada, że w najbliższych latach trzykrotnie wzrośnie liczba przesyłanych danych, dzięki szybko rosnącej dostępności Internetu, stałemu rozwojowi technologii w tym rozwiązań w chmurze.

„Myślę, że są to realne szacunki, ponieważ w poprzednich latach również przewidywano takie wzrosty.” – mówi Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager ZyXEL Communications – „Osobiście dostrzegam trzy przyczyny. Po pierwsze coraz większa część naszej populacji uzyskuje dostęp do Internetu. Kolejnym powodem jest po prostu rozwój technologii. Nadal pamiętam czasy, w których szczytowym osiągnięciem graficznym było umieszczanie logo firmy w wiadomości email. Dziś filmy są nie tylko pobierane, ale też przesyłane strumieniami danych. Portal YouTube był przez wiele lat liderem w dziedzinie wzrostów zarówno ilości odwiedzających jak i kliknięć. Wszyscy posiadamy aparaty w naszych smartfonach i wszyscy udostępniamy ogromne ilości treści multimedialnych oraz przeglądamy strony internetowe, gdy tylko mamy na to czas, w tramwaju, czy podczas przerwy obiadowej… Wszystko to stawia ogromne wymagania przed infrastrukturą i naturalnie w znaczny sposób zwiększa ilość transmisji danych.

Trzecim czynnikiem jest fenomen „chmury”. Wiele firm przeniosło swoje dane do „chmury” i to, co było w wewnętrznym systemie i wykorzystywane do wewnętrznej komunikacji w firmie stało się częścią sieci Internet. Naturalnie wraz ze wzrostem popularności „chmury” ilość danych przesłanych z firm gwałtownie wzrosła i cały czas rośnie.”

Dla ZyXELa, jako producenta produktów sieciowych takich jak przełączniki, bramy zabezpieczające i urządzenia bezprzewodowe – ten trend oznacza nowe możliwości biznesowe dla operatorów, którzy chcą ulepszać swoją sieć, aby ta mogła sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników domowych oraz sieci firmowych. Aktualnie dzięki trendowi BYOD (bring you own device) doświadczają one największego wzrostu od czasu wprowadzenia technologii gigabitowej. Inną ważną kwestią jest bezpieczeństwo danych, zarówno tych osobistych, a co najważniejsze tych firmowych.

Czytaj również:  E-sport wpłynie na rozwój chmury

„Ostatecznie ze względów bezpieczeństwa zawsze wykonuje się kopie danych oraz szyfruje się ich transmisje, a to oznacza większą ilość przesyłanych danych. Wszystko to wymaga większej wydajności przełączników, lepszych bram zabezpieczających i zabezpieczeń sieci bezprzewodowej… i tu właśnie pojawiamy się my.” – dodaje Norbert Ogłoziński.

Wzrost mobilności w firmach m.in. dzięki BYOD