Uspokojenie nastrojów pomaga złotemu

0

Polska waluta zakończyła poniedziałek dość znaczącym umocnieniem w relacji do każdej z głównych walut. Złotego, podobnie jak inne najbardziej płynne waluty CEE (takie jak węgierska i czeska) wspierała poprawa sentymentu do ryzyka oraz siła euro.

Nastawienie inwestorów uległo wyraźnej zmianie w następstwie ostatecznego zawiązania koalicji rządzącej przez partie populistyczne, które zakończyło trwający niemal trzy miesiące okres powyborczego niepokoju na Półwyspie Apenińskim. Obniżenie poziomu ryzyka widoczne jest „u źródła”, czyli na włoskim rynku długu. Od wtorkowego szczytu, rentowności 10-letnich papierów dłużnych rządu Włoch obniżyły się o 80 punktów bazowych, do poziomu 2,6%. Naturalnie bardziej reagujące rentowności papierów 2-letnich spadły z poziomu 2,74% do 0,82%. Oba poziomy są jednak wyraźnie wyższe od tych notowanych w poprzednich miesiącach, tym samym wygląda na to, że istnieje pole do dalszych spadków – co oczywiście powinno wspierać euro i złotego.

Rentowności włoskich obligacji 2 i 10-letnich (kwiecień ‘18-czerwiec ‘18)

Rentowności włoskich obligacji 2 i 10-letnich
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 05/06/18

Powinno być tak, o tyle, o ile nowy rząd w Italii będzie łagodził swą populistyczną retorykę, która wywołała obawy rynków finansowych. W szczególności istotne jest jakie będzie jego podejście do kwestii polityki fiskalnej i relacji z UE. Wzrost wydatków państwa i obniżka podatków, które były jednymi z głównych postulatów partii rządzących, grożą wzrostem i tak już ekstremalnie wysokiego długu publicznego, którego wartość w relacji do PKB od kilku lat utrzymuje się powyżej poziomu 130%.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek obniżył się o 0,07%, wahając się w widełkach 4,27-4,30. Euro traciło w parze ze złotym, jednak zyskiwało w relacji do głównych walut. Wspólnej walucie, podobnie jak innym europejskim walutom sprzyjał m.in. wspomniany wyżej spadek napięcia we Włoszech.

Wczorajsza publikacja czerwcowego indeksu Sentix opisującego nastroje wśród inwestorów w krajach strefy euro solidnie rozczarowała. W obliczu niepokoju na Półwyspie Apenińskim i obaw o relacje USA i UE w kontekście wojny celnej wskaźnik spadł z poziomu 19,2 w maju do 9,3 w czerwcu, tym samym znalazł się na najniższym poziomie od października 2016 r. Spadek napięcia na Starym Kontynencie powinien sprawić, że indeks w kolejnym miesiącu będzie rósł, jednak nadal zagrożenie dla inwestorów stanowią działania USA. Dane na szczęście istotnie nie zaszkodziły wspólnej walucie.

Czytaj również:  Nowe wydarzenie sezonu na Torze Służewiec. Najlepsze konie walczyły o zwycięstwo w międzynarodowym wyścigu

GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek obniżył się o 1,1%, wahając się w widełkach 4,85-4,92. Wczorajszy odczyt indeksu aktywności w sektorze budownictwa lekko zaskoczył na plus. Nie zmienił jednak sytuacji na GBP – waluta w relacji do ważonego koszyka walut zakończyła dzień na minusie.