W 2020 r. lekarze wystawili 1,5 mln zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych

Opracowane przez naukowców urządzenie ubieralne skutecznie zmierzy poziom hormonu stresu. W przyszłości może pomóc m.in. osobom z depresją [DEPESZA]
  • W 2020 roku lekarze wystawili 24,2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, z czego ponad 1,5 mln zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych [ZUS]
  • Łączna liczba dni absencji chorobowej na podstawie wystawionych w 2020 roku zwolnień lekarskich wyniosła 296,9 mln dni [ZUS]
  • 665% wzrost zainteresowania programami medytacyjnymi w Polsce [Spotify]

Stres, niepewność i przedłużająca się izolacja osłabiły kondycję pracujących Polaków. Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu roku znacząco wzrosła liczba wystawianych zwolnień oraz zaświadczeń lekarskich, które tylko potwierdzają wzrost absencji pracowników. Te zaś przekładają się na straty i spowolnienie gospodarki. Po roku walki z pandemią, pracodawcy coraz częściej sięgają po rozwiązania z zakresu mindfullness, by zadbać o dobrostan pracowników i zredukować u zatrudnionych negatywne skutki psychofizyczne pandemii. W kwietniu Worksmile –  platforma do budowania silnej kultury organizacji – dodała do kafeterii oferowanych rozwiązań również moduły medytacyjne, we współpracy z jedną z  najpopularniejszych aplikacji medytacyjnych INTU.

O tym, jak ważna dla człowieka stała się możliwość wyciszenia i relaksu, świadczyć mogą dane przedstawione przez portal Spotify, z których wynika, że w skali ubiegłego roku zainteresowanie podcastowymi programami medytacyjnymi w Polsce wzrosło ponad sześciokrotnie. Konieczność pracy zdalnej, izolacja społeczna i rosnąca frustracja sprawiły, że coraz częściej poszukiwano możliwości odreagowania nadmiaru stresu czy wyciszenia. Co więcej, medytacja doskonale wpływa na zdrowie całego organizmu. Zmniejsza stres, obniża ciśnienie tętnicze krwi czy też zapobiega arytmii serca. W badaniach opublikowanych na łamach European Journal of Social Psychology udowodniono również, że osoby uprawiające trening duchowy wzmacniają w sobie potrzebę zwiększenia własnej efektywności. Jednak to nie wszystkie zalety medytacji.

Jak dodaje Tomasz Chaciński – CEO Worksmile: Żyjemy w czasach, gdy najpopularniejsze benefity pozapłacowe, takie jak np. karnety na siłownię straciły na znaczeniu, z powodu rządowej dyrektywy o zamknięciu obiektów. Brak swobodnego dostępu do zajęć fizycznych, a co za tym idzie niemożność „wyrzucenia” z siebie złych emocji pociągnęły za sobą problemy wynikające z nadmiaru tłumionych emocji, takie jak załamanie, depresja czy zaburzenia psychiczne. Dlatego nie dziwi fakt, że społeczeństwo zwróciło swoją uwagę na zajęcia pozwalające pokonać stres, wyciszyć się i oddać chwili relaksu. W Worksmile od początku pandemii obserwujemy zmiany zachodzące w

 

społeczeństwie. Zauważyliśmy duży wzrost zainteresowania medytacją i podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu naszej kafeterii benefitów właśnie o taki moduł, by jeszcze bardziej dopasować nasz ekosystem do aktualnych potrzeb pracowników.

Absencja pracownicza w 2020 roku na rekordowym poziomie

Frustracja pracowników to jednak nie jedyny problem. Na przestrzeni ostatniego roku znacznie wzrosła liczba dni, kiedy pracujący Polacy przebywali na zwolnieniach chorobowych. Z opublikowanego przez ZUS raportu „Absencja chorobowa w 2020 roku” wynika, że tylko na przestrzeni ubiegłego roku w Polsce wystawionych zostało 24,2 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, z czego ponad 1,5 mln zwolnień lekarskich dotyczyło zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Łączna liczba dni spędzonych na chorobowym osiągnęła 296,9 mln., z czego niemal 28 mln dotyczyło właśnie problemów natury psychicznej. Dla porównania z rokiem 2019 warto nadmienić, że liczba dni spędzonych na zwolnieniach z powodu problemów emocjonalnych wzrosła o 36,9%.

Dane pokazują, że coraz więcej osób nie radzi sobie z nową, covidową rzeczywistością. Nagłe zmiany przed jakimi postawiła nas pandemia, w dużej mierze odbijają się na zdrowiu psychicznym Polaków. Niemal 386 tysięcy zwolnień lekarskich dotyczyło depresji. Problem ten odbił się również na sytuacji firm z rodzimego rynku pracy. Wielu pracodawców zmagało się z niedoborem kadrowym i koniecznością znalezienia sposobu na wsparcie zdrowotne pracowników. Wiele firm zdecydowało się na dostosowanie oferty wellbeingowej do bieżących potrzeb pracowników, zapewniając im wsparcie w zakresie psychicznym. Wzrost popularności medytacji stała się przyczyną do poszukiwania oferty zapewniającej zespołom dostęp do ciekawych ofert medytacyjnych.

Jak podkreśla Tomasz Chaciński: Worksmile postawił na autorskie programy, stworzone całkowicie od podstaw. Opracowaliśmy serię medytacji, czytanych przez Pawła Bukrewicza znanego z Netflixa czy Julię E. Wahl, która odpowiadała również za zakres merytoryczny. Zaprosiliśmy do współpracy INTU, najpopularniejszą platformę medytacyjną w Polsce, dzięki czemu nasi klienci mogą skorzystać materiałów obu twórców, bez konieczności zakładania dwóch oddzielnych kont. Integracja z INTU pozwoliła nam poszerzyć ofertę, urozmaicić ją, a dzięki temu jeszcze bardziej dostosować do potrzeb klientów. Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązanie spotka się z zainteresowaniem ze strony użytkowników platformy Worksmile.

Potrzeba wyciszenia, a wellbeing

Analizując dostępne dane na temat absencji pracowniczej zadowalający wydaje się fakt, że pracodawcy coraz bardziej dostrzegają potrzebę otoczenia pracowników opieką zdrowotną, również w zakresie zdrowia psychicznego. Oczywiście, wielu z nich nie zrobi tego samemu – dlatego działy HR poszukują narzędzi, które oddane w ręce pracowników, umożliwią im dobór odpowiednich rozwiązań i dostosowanie ich do aktualnej sytuacji. Integracja działań Worksmile oraz INTU umożliwia klientom korzystanie z  materiałów o zróżnicowanej tematyce. Dzięki nawiązanej współpracy użytkownicy mogą skorzystać z medytacji, bez konieczności wykupienia dwóch oddzielnych abonamentów i zakładania konta w dwóch aplikacjach. Integracja nie byłaby możliwa bez rozwiniętego API, dzięki któremu Worsmile może w swobodny sposób rozbudowywać swoje narzędzie. Jak podkreśla Tomasz Chaciński:

Worksmile jest aplikacją, która bazuje na rozwiniętym API, co pozwala łączyć ją z różnymi rozwiązaniami zewnętrznymi. Już teraz, użytkownicy platformy mogą połączyć się z wieloma aplikacjami pro-zdrowotnymi, takimi jak m.in. Garmin, Strava, Runkeeper, Fitbit czy Apple Health. Worksmile stale rozwija ekosystem benefitowy dla użytkowników, tym razem łącząc siły z jedną z najbardziej rozpoznawalnych aplikacji do medytacji w Polsce – INTU. Partnerstwo polega na połączeniu API, które pozwoli użytkownikom Worksmile medytować w Intu i automatycznie przesyłać wykonane medytacje do Worksmile, za co będą otrzymywać punkty, zbierać odznaki i budować społeczność osób medytujących. W tej chwili moduł wellbeingu Worksmile liczy ponad 90 aktywności, które użytkownik może wybrać, a do których wykonywania motywuje go aplikacja

Ekosystem Worksmile jest intuicyjny i prosty w obsłudze, a do tego dostępny bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. By poddać się chwili relaksu wystarczy zalogować się na urządzeniu mobilnym, wybrać tematykę medytacji i gotowe. Pracodawcy, którzy wyposażą swój zespół w pakiet Premium zagwarantują użytkownikom szerszy wybór materiałów medytacyjnych oraz możliwość porównania projektów stworzonych przez Worksmile oraz INTU. Nowy moduł będzie dostępny dla użytkowników już pod koniec kwietnia.