W 3 lata wiele OFE nie wypracowało nawet złotówki zysku. Dotyczy to 8 mln Polaków

0

Wartość zainwestowanych 3 lata temu pieniędzy blisko 8 milionów przyszłych emerytów, mających rachunek w OFE, zmniejszyła się. Kolejne 8,5 miliona zarobiło grosze. Największymi wygranymi są Towarzystwa Emerytalne, które rocznie tylko za zarządzanie pobierają łącznie około 750 milionów złotych. Przedstawicielka PTE uważa, że jak na bardzo restrykcyjne przepisy, OFE i tak dobrze dbają o powierzone im środki. Z kolei Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przyczyn kiepskiego wyniku OFE upatruje w słabej kondycji warszawskiej giełdy.

Co pół roku Komisja Nadzoru Finansowego podaje informacje na temat wyników inwestycyjnych Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według najnowszych danych, w ciągu trzech lat fundusze dla swoich klientów oszczędzających na emeryturę, nie zarobiły praktycznie nic. Tzw. średnia ważona stopa zwrotu w okresie wrzesień 2013-2016 to dokładnie 0,133 procent. To znaczy, że z każdego tysiąca złotych, które leżą na rachunku, OFE wypracowały 1 złoty i 33 grosze. W tej chwili nie trudno znaleźć w banku lokatę, która tylko w rok da zarobić 10-krotnie więcej.

Oczywiście wyniki inwestycyjne w każdym z dwunastu OFE nieco różnią się od siebie. I tak, fundusze zarządzane przez MetLife i PKO BP w trzy lata zwiększyły wpłacone oszczędności emerytalne o nieco ponad 3 procent. Z drugiej jednak strony, pięć funduszy nie tylko nic nie zarobiło, ale nawet straciły część zainwestowanych środków. Najwięcej Generali OFE – prawie 5 procent.

Pod kreską znalazł się też fundusz z największą liczbą klientów – Nationale-Nederlanden OFE (dawniej ING OFE). Ponad 3 miliony przyszłych emerytów musi pogodzić się ze stratą na poziomie 2,14 procent. Zresztą również drugi najczęściej wybierany fundusz należący do Aviva i BZ WBK jest na minusie.

więcej: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyniki-ofe-inwestycje-emerytura-stopy-zwrotu,212,0,2171860.html

Autor: Damian Słomski

Czytaj również:  Pracownicze Plany Kapitałowe - system inspirowany przykładami ze świata