W stolicy coraz mniej dostępnych mieszkań! [RAPORT]

warszawa biura

Warszawski rynek nieruchomości to ewenement w skali całego kraju. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w stolicy sprzedaje się co czwarte nowe mieszkanie. Dobrą passę stołecznych deweloperów potwierdzają wyniki sprzedażowe za I kw. 2021 roku. Inwestorom udało się sprzedać około dwa razy więcej lokali niż w kryzysowym II kw. 2020 r.

Rekordowa sprzedaż nie idzie jednak w parze z podażą. Popyt na mieszkania w całej Polsce jest wciąż bardzo duży. Warszawa nie jest tu wyjątkiem. Wystarczy jednak niewielka liczba nowych inwestycji w zestawieniu z dużym zainteresowaniem mieszkaniami, by na rynku powstała zauważalna nierównowaga. Inwestycje na mapie Warszawy

„Utrzymywanie niskiej podaży krótkookresowo zapobiega presji na spadki cen mieszkań i przyspiesza podwyżki. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie może być jednak niekorzystna. Istnieje bowiem ryzyko, że dodatkowe wzrosty cen stołecznych lokali wywołane przez małą podaż spowodują spadek dostępności cenowej metrażu i ograniczą popyt” – zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Podaż coraz niższa

Z raportu „Rynek mieszkaniowy w Warszawie – I kw. 2021”, przedstawionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w pierwszych trzech miesiącach br. na terenie stolicy można było znaleźć 330 projektów mieszkaniowych. Do wyboru kupujących, w osiemnastu stołecznych dzielnicach było ok. 16 tysięcy mieszkań, czyli o 7 proc. mniej niż w IV kw. 2020 roku. Do spadku podaży znacząco przyczyniły się: Śródmieście, Żoliborz i Mokotów.

Na terenie Śródmieścia podaż nowych mieszkań skurczyła się o prawie dwie trzecie (220 sztuk). Jeszcze większą procentową zmianę odnotowano w przypadku Żoliborza (-73 proc.). Z kolei na Mokotowie podaż mieszkań w I kw. 2021 w porównaniu do IV kw. 2020 roku spadła z 2379 do 2059 (-320 lokali).

W IV kw. 2020 r. i I kw. 2021 roku ze stołecznego rynku nieruchomości zniknęło ponad 10,5 tys. ofert. W tym samym czasie wprowadzono na rynek nieco ponad 7200 lokali. W skali Warszawy, ujemny bilans wyniósł 3304 mieszkania. Tyle ofert brakowało na rynku, abyśmy mogli mówić o równowadze sprzedaży i nowych inwestycji. Względem IV kw. 2020 r. sprzedaż nowych „M” z Warszawy wzrosła o 37%. Równocześnie liczba nowych ofert spadła o 11%.

W których dzielnicach sprzedało się najwięcej mieszkań?

W pierwszych trzech miesiącach br. najwięcej nowych lokali było dostępnych na Białołęce – ponad 2700. Na drugim miejscu znalazł się Mokotów – ponad 2000 ofert. Ciekawą sytuację zaobserwowano na warszawskich Włochach. Procentowy wzrost liczby dostępnych mieszkań w porównaniu z IV kw. 2020 roku wyniósł tam aż 33 proc. Niewiele gorzej było na Bemowie – wzrost o 32 proc. Większa liczba inwestycji zlokalizowanych na Bemowie i we Włochach może wynikać z faktu, że deweloperzy szukali pobliskich alternatyw dla Mokotowa oraz Woli, gdzie wprowadzenie do sprzedaży mieszkania z ceną np. 11 000 zł/mkw. jest coraz trudniejsze.

Z danych dotyczących sześciu miesięcy (IV kw. 2020 r. i I kw. 2021 r.) wynika, że najwięcej mieszkań sprzedało się na Białołęce, Mokotowie, Ursusie, Woli i Pradze-Południe. Najmniejszą sprzedaż odnotowano w przypadku Wesołej, Ochoty i Śródmieścia.

Ile kosztuje mieszkanie w stolicy?

Pomimo wyraźnego spadku podaży, średnia cena za metr kwadratowy warszawskiego nowego mieszkania nie wzrosła znacząco w I kw. 2021 r. i wyniosła 10 602 zł. To wynik spadku podażowego znaczenia kilku dzielnic posiadających ceny wyższe od średniej (m.in. Śródmieścia, Mokotowa oraz Woli).

Średnie ceny w warszawskich dzielnicach
Więcej informacji w raporcie portalu RynekPierwotny.pl – „Rynek mieszkaniowy w Warszawie – I kw. 2021” .

Natomiast wyniki dotyczące poszczególnych dzielnic nie są już tak optymistyczne. Najbardziej podrożały mieszkania na Śródmieściu. To efekt wyprzedaży tańszych lokali deweloperskich w centrum z ceną 12 000 zł/mkw. – 15 000 zł/mkw. W porównaniu z IV kw. 2020 roku, średnia cena na Śródmieściu wzrosła z 16 616 zł do 23 566 zł za mkw. Zatem wzrost wyniósł prawie 42 proc. W ubiegłym kwartale drogo było także na Ochocie. Średnia cena za jeden mkw. tamtejszego mieszkania wynosiła 16 091 zł. Nieco mniej kosztowały nowe lokale z Woli (14 468 zł/mkw.). Najtańsze „M” od dewelopera były dostępne na Rembertowie (7752 zł/mkw.), Wawrze (8042 zł/mkw.), w Wesołej (7568 zł/mkw.) i Białołęce (8017 zł/mkw.). Średnie ceny i metraż