Wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych na świecie wzrosła do 1,35 bln USD

Soren Rodian Olsen
Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska
  • Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości wzrosła w ciągu 12 miesięcy do czerwca br. o 0,5%
  • Udział 25 najważniejszych miast z dużymi węzłami komunikacyjnymi w wolumenie transakcji wzrósł do 53,3%
  • Nowy Jork nadal liderem rankingów miast; Londyn na trzecim miejscu za Los Angeles

Londyn, 4 października 2016 r. Z opublikowanego dziś corocznego raportu firmy Cushman & Wakefield Winning in Growth Cities wynika, że pomimo utrzymującej się niepewności wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych całego świata wzrosła w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2016 r. do poziomu 1,35 bln USD. W tym czasie 25 największych miast z dużymi węzłami komunikacyjnymi zwiększyło swój udział w wolumenie obrotów z 52,7% do 53,3%.

Nowy Jork ponownie otwiera ranking najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod względem inwestycji w nieruchomości, a w pierwszej 25 najszybciej rosnących rynków znalazło się aż 15 miast w USA, czyli więcej niż rok wcześniej. Pozostała dziesiątka to: Toronto w Kanadzie, cztery miasta europejskie (w porównaniu z sześcioma w ubiegłym roku) i pięć miast z regionu Azji i Pacyfiku.

Cushman & Wakefield - David Hutchings
David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield

Zmieniają się priorytety inwestorów zagranicznych, o czym świadczą większe przepływy kapitału zagranicznego w Ameryce i Azji niż w Europie, a także zmiany w rankingu miast. Londyn, w którym wartość transakcji inwestycyjnych zmniejszyła się z 39 mld USD do 25 mld USD, utracił pozycję największego rynku inwestycyjnego świata na rzecz Nowego Jorku. Wskutek niewielkiej podaży aktywów i konkurencji na lokalnych rynkach na znaczeniu straciły także inne duże miasta, w tym Tokio, Waszyngton i Frankfurt. Pod względem wolumenu inwestycji zagranicznych w grupie 25 najbardziej atrakcyjnych lokalizacji znalazło się dziesięć miast z regionu EMEA, dziewięć z Ameryki Północnej i sześć z regionu Azji i Pacyfiku.

– Pomimo niepewności na rynkach coraz więcej inwestorów docenia nieruchomości ze względu na stabilność przepływów pieniężnych i odporność na inflację, a dodatkowym czynnikiem zachęcającym do inwestowania jest duży poziom aktywności na rynkach najmu – powiedział David Hutchings, autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield. – Z przedstawionych danych wynika rosnąca popularność Stanów Zjednoczonych wśród inwestorów. Wskazuje na to duży udział miast amerykańskich w wolumenie transakcji inwestycyjnych we wszystkich sektorach oraz wiodąca pozycja Nowego Jorku pod względem zarówno łącznej wartości obrotów, jak i inwestycji zagranicznych. Jednak nie słabnie atrakcyjność regionu EMEA, w którym znajduje się najwięcej miast przyciągających kapitał zagraniczny.

WYKRES 1. Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości (z wyłączeniem terenów inwestycyjnych)

Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości

(Źródło: Cushman & Wakefield, RCA)