Werdykt niemieckiego organu ochrony konkurencji (Bundeskartellamt): Korzystanie z SOFORT nie może być ograniczane

Jens Lütcke, CEO SOFORT GmbH
Jens Lütcke, CEO SOFORT GmbH

Niemiecki organ ochrony konkurencji (Bundeskartellamt) wydał 5 lipca werdykt w sprawie konfliktu pomiędzy instytucjami finansowymi i dostawcami usług transferów bezpośrednich. Zgodnie z nim, banki nie mogą zabraniać swoim klientom korzystania z SOFORT. Organ stwierdził, że zapisy w regulaminach banków, które zabraniają korzystania z usług takich jak SOFORT, stanowi naruszenie przepisów antymonopolowych i są niewiążące.

Jens Lütcke, CEO SOFORT GmbH
Jens Lütcke, CEO SOFORT GmbH

Werdykt Bundeskartellamt stanowi, że członkowie niemieckiego zrzeszenia sektora bankowego (Deutsche Kreditwirtschaft) utrudniają konkurencję usługom płatniczym niezależnym od banków, takim jak SOFORT. Organ podkreślił, że to celowe blokowanie rynku jest poważnym naruszeniem przepisów antymonopolowych. Nigdy w trakcie wieloletnich rozmów z Bundeskartellamt, banki i kasy oszczędnościowe nie były w stanie uzasadnić stosowania tego typu praktyk, a także przedstawić dowodów na zagrożenie dla bezpieczeństwa w przypadku korzystania z bezpośrednich metod płatności, takich jak SOFORT.

Stanowisko Bundeskartellamt dotyczące praktyk stosowanych przez instytucje finansowe zawiera następujący fragment:

„Jedynym celem klauzul [w regulaminach bankowości online], o których jest mowa, posługując się zawartym w nich językiem, jest zabronienie korzystania z usług płatniczych świadczonych przez firmy, takie jak SOFORT GmbH […]. Zostały one wprowadzone […] w celu ograniczenia lub nawet zakazania internetowym sprzedawcom i klientom banków korzystania z innych usług płatniczych. Zapisy te jednak nie są częścią konsekwentnej polityki bezpieczeństwa banków; banki tak skonstruowały warunki korzystania z bankowości online, aby przede wszystkich zadbać o swoje przychody.”

Konsekwencje dla usług płatniczych i instytucji finansowych

Bundeskartellamt stwierdził nieważność wybranych zapisów w regulaminach i ogólnych warunkach korzystania z konta bankowego. Urząd chce dopilnować, aby w związku
z wdrażaniem zapisów znowelizowanej dyrektywy w sprawie usług płatniczych (PSD2), zarówno banki, jak i inni dostawcy usług płatniczych mieli gwarancję zachowania warunków uczciwej konkurencji. Odnosi się to także do zakazu dyskryminacji istniejących już na rynku podmiotów. Zapisy zawarte w regulaminach, które zostały odrzucone przez Bundeskartellamt, w praktyce tworzyły prawną barierę wejścia na rynek.

Oficjalny werdykt jest wynikiem wieloletniego oporu członków niemieckiego zrzeszenia sektora bankowego (Deutsche Kreditwirtschaft), którzy nie chcieli się zastosować do wprowadzenia odpowiednich zmian w regulaminach i ogólnych warunkach korzystania z bankowości online wskazywanych przez Bundeskartellamt. Spór trwał od 2010 roku.

Ulga dla SOFORT GmbH

Jens Lütcke, CEO SOFORT GmbH, zarówno z zadowoleniem przyjmuje werdykt, jak i wyraża żal, że w ogóle musiało dojść do konieczności ogłoszenia wyroku. „Werdykt jest istotnym kamieniem milowym dla stosunków pomiędzy bankami a SOFORT. Mamy nadzieję, że utoruje on drogę do wzajemnie korzystnej współpracy w przyszłości. Nasze istniejące już partnerstwa z bankami, m.in. z Grupą Raiffeisen, BAWAG P.S.K., Oberbank, Hypo Tirol i BKS w Austrii, a także DKB w Niemczech, dowiodły że obie strony mogą wspólnie zyskać. Dajemy bankom wielką przewagę konkurencyjną w handlu elektronicznym, zapewniając ich długoterminową pozycję rynkową vis-a-vis innych graczy w branży usług finansowych, takich jak PayPal i innych. Niestety, nie wszyscy uczestnicy rynku zdali sobie z tego sprawę i nadal starają się blokować naszą działalność w niektórych krajach członkowskich UE. Nadal jednak jesteśmy przekonani, że to zachowanie będzie się z czasem zmieniać. Nie ma większego sensu dla sektora bankowego, jak i dla SOFORT, żeby koncentrować się na procedurach prawnych, podczas gdy inni dostawcy – często z niższym stopniem integracji z systemami bankowymi – podzieli rynek między siebie.”