Wózek widłowy spalinowy – czy to dobra inwestycja? Oceń sam!

Wózki widłowe spalinowe w magazynie

Zakup wózka widłowego spalinowego wiąże się z dużymi kosztami dla przedsiębiorcy, dlatego warto przemyśleć tę decyzję, po to by wybrać sprzęt, który będzie mógł służyć długo i przede wszystkim – bez zbędnych usterek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy inwestycja w wózek widłowy spalinowy jest opłacalna oraz na co musisz zwrócić szczególną uwagę, żeby nie kupić przysłowiowego „kota w worku” – koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Podstawowa wiedza o wózkach widłowych spalinowych

Wózek widłowy spalinowy w magazynieWózki widłowe spalinowe idealnie sprawdzają się w branżach przemysłowych, lotniczych, czy logistycznych. Istnieją dwa rodzaje wózków widłowych spalinowych, które można podzielić ze względu na napęd. Są to:

 • Wózki widłowe spalinowe o napędzie Diesel. Przypominają napęd samochodowy. W ich przypadku należy obserwować poziom paliwa, a także oleju. Warto pamiętać o niepozostawianiu wózka spalinowego z pustym zbiornikiem, po wykonanej pracy ponieważ później mogą wystąpić problemy z odpaleniem sprzętu.
 • Wózki widłowe napędzane gazem wyposażone są w butlę, która znajduje się za miejscem siedzącym operatora. W przypadku zużycia gazu do wymiany takiej butli, wymagane są odpowiednie uprawnienia (o których mowa poniżej), ponieważ nieumiejętny montaż butlą może skutkować ulatnianiem się gazu. Ten rodzaj wózków widłowych spalinowych jest tańszy w utrzymaniu, natomiast trzeba pamiętać, że wymagane są do niego specjalnie dedykowane butle z gazem.

Uwaga! Butle z gazem należy przechowywać w odpowiednim dla nich miejscu. Przede wszystkim powinny być przetrzymywane w zamkniętym pomieszczeniu, które spełnia wymogi przeciwpożarowe. Bardzo ważne jest również wyznaczenie strefy zagrożonej wybuchem, która powinna wynosić 1 metr w przypadku miejsca magazynowego na przestrzeni otwartej oraz 2 metry w pomieszczeniach zamkniętych. Magazyn, w którym są przechowywane butle z gazem powinien być wyposażony w gaśnicę proszkową z minimalną wagą 9kg. Należy również przestrzegać kilku zasad dotyczących tego, gdzie nie należy przechowywać butli. Oto one:

 • w pobliżu źródeł ciepła,
 • w miejscach przechowywania żywności,
 • blisko miejsc parkingowych,
 • blisko pojazdów silnikowych,
 • w pobliżu materiałów wybuchowych,
 • w miejscach, które zlokalizowane są poniżej gruntu.

Trzy aspekty, które wyróżniają wózki spalinowe

 1. Wydajność – spalinowe wózki widłowe charakteryzują się dużą większą wydajnością niż wózki elektryczne. Dla wielu przedsiębiorstw, ważnym elementem pracy jest jej ciągłość – do takiej formy obowiązków przystosowane są wózki spalinowe w przeciwieństwie do elektrycznych, które trzeba ładować.
 2. Wyższe osiągi – ten rodzaj wózków dzięki stabilnej konstrukcji, a także dobrym parametrom technicznym, może przewozić oraz podnosić ciężar nawet do 16 ton.
 3. Trwałość – zważywszy na intensywność pracy oraz częstą eksploatację, są one wykonane z materiałów najwyższej jakości.

Ile pali wózek widłowy spalinowy?Wózek widłowy spalinowy obsługiwany przez pracownika w trakcie pracy na zewnątrz

Na ilość spalanego paliwa wpływa wiele czynników między innymi:

 • doświadczenie operatora wózków widłowych pod kątem ekonomicznej techniki jazdy,
 • rozmiar wózka,
 • udźwig,
 • przejechany dystans.

Spalinowe wózki widłowe, których udźwig wynosi od 1,5 tony spalają około 1,5 do 3 litrów na godzinę. Natomiast większe wózki, z udźwigiem 3,5 – 16 ton spalają około 3 do 9 litrów na godzinę.

Ile kosztują wózki widłowe spalinowe?Wózki widłowe spalinowe w magazynie

Na rynku jest szereg konkurencyjnych ofert. Koszt podstawowych wózków spalinowych zaczyna się już od około 65 tys. zł. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, iż wózki elektryczne o zbliżonych parametrach kosztują nawet 10 tys. zł więcej. Dokładna cena zakupu uzależniona jest od dodatkowych parametrów – o których mowa poniżej. Głównym czynnikiem wpływającym na różnice w cenie, jest to czy wózki będą używane czy nowe. Warto więc uwzględnić zakup używanych wózków widłowych, ponieważ różnica cen w porównaniu z nowymi może się wahać nawet do 50%.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?Wózek widłowy spalinowy - praca na zewnątrz

Przed dokonaniem zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, między innymi:

Marka – na rynku jest mnóstwo różnych marek wózków widłowych. Najlepszym wyborem będą, te które są znane i cenione wśród przedsiębiorców. Kupując nieznany produkt, nie masz gwarancji jakości, a także może wystąpić problem z zakupem części.

Wymiary pojazdy – przed zakupem, warto przeanalizować potrzeby firmy, zmierzyć najszersze i najwęższe miejsca, w których będzie poruszać się wózek.

Maksymalny udźwig – podobnie, jak w przypadku wymiarów, dobrze jest dostosować wózek do przedsiębiorstwa i wybrać adekwatnie do wykonywanej pracy i transportowanych ciężarów.

Motogodziny – dzięki informacji dotyczących przepracowanych godzin, można wywnioskować w jaki sposób wózek był eksploatowany.

Dodatkowe parametry wózka widłowego spalinowego

Pojazd można modyfikować w zależności od potrzeb wykonywanej pracy. Dodatkowy osprzęt do wózków widłowych jaki jest dostępny na rynku, to między innymi:

 • Wysięgniki – dzięki zaawansowanej konstrukcji, w szybki sposób można zmienić tradycyjny podnośnik w profesjonalnego żurawia. Doskonale sprawdzają się w momencie potrzeby przeniesienia bel czy ładunków, które można zawiesić.
 • Łyżki – służą do przenoszenia sypkich materiałów, sprawdzają się również do kopania.
 • Chwytaki – wykorzystuje się je do przenoszenia rzeczy, które wymagają precyzyjnego „uchwycenia”.
 • Platformy robocze – głównym ich celem jest unoszenie pracownika lub ładunku na duże wysokości.
 • Zamiatarki – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do zamiatania nawierzchni. Do tego typu prac porządkowych istnieją również myjki ciśnieniowe.

Dzięki tym dodatkowym elementom można udoskonalić widlaka i dostosować go do indywidualnych potrzeb firmy.

Uprawnienia na wózki widłowe spalinowe

Jeśli zdecydujesz się na zakup wózka widłowego spalinowego, musisz pamiętać, że osoba wykonująca pracę na tym urządzeniu, potrzebuje stosownych dokumentów, które dostanie po odbyciu egzaminu na wózki widłowe. Takie szkolenie można zaliczyć w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Aby zapisać się na taki kurs należy spełnić trzy poniższe warunki:

 • ukończone 18 lat,
 • podstawowe wykształcenie
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywanej pracy.

Ważne! Nie ma potrzeby posiadania prawa jazdy w celu obsługiwania wózków.

Podsumowanie – wózek widłowy spalinowy

Cena wózków widłowych spalinowych jest nawet do 10% niższa od elektrycznych wózków widłowych, zatem to dobra inwestycja w przypadku prowadzenia działalności, która wymaga transportowania ciężkich materiałów, ponieważ z pewnością ułatwią i usprawnią pracę. Dzięki nowej technologii, która pozwala na ograniczanie emisji spalin coraz częściej wózki widłowe spalinowe są wybierane do pomieszczeń zamkniętych i półzamkniętych. Chcąc zakupić wózek spalinowy, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowe przygotowanie personelu do jego obsługi. Operator wózków spalinowych, musi być przeszkolony w danej dziedzinie, aby móc swobodnie i bezpiecznie obsługiwać sprzęt.