Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy

Business diagram on financial report with coins

Rentowność obligacji długoterminowych odpowiada za kurs walutowy, notowania akcji, stopy procentowe w realnej gospodarce oraz notowania surowców (w szczególności metali szlachetnych), dlatego też warto się nimi zainteresować.

1.Rentowność obligacji – rynek walutowy

Rentowność obligacji jest tak samo ważna jak stopy procentowe ustalane przez bank centralny. Im rentowność obligacji jest wyższa, tym kurs danej waluty rośnie. Rosnąca rentowność powoduje wzrost popytu na daną walutą i obligacje danego państwa, a sama podaż waluty spada. Przykładem tego mogą być dwa poniższe wykresy.

Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy 1

Źródło: Bloomberg

Powyższy wykres przedstawia spread rentowności pomiędzy 10 letnimi obligacjami amerykańskimi i japońskimi. Jeżeli spread rośnie, to para walutowa USD/JPY również idzie do góry.

Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy 2

Źródło: Bloomberg

Podobne zjawisko jak na pierwszym wykresie, jednakże tutaj przedstawiłem spread 2 letnich obligacji nowozelandzkich i australijskich na tle pary walutowej AUD/NZD.

2.Rentowność obligacji – metale szlachetne

Cena złota w dużym stopniu uzależniona jest od realnych stóp procentowych, które wyznaczane są za pomocą odjęcia 10 letnich rentowności obligacji amerykańskich od aktualnej inflacji. Jeżeli realne stopy procentowe rosną, to cena złota spada. Inwestorzy nie czują presji inflacyjnej i wolą ulokować oszczędności w obligacjach zamiast w złocie. Jeżeli nałożymy na siebie tylko wykres rentowności 10-latek i notowania złota, to zobaczymy odwrotne kursy.

Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy 3

Źródło: Bloomberg

3.Rentowność obligacji – akcje

Rentowność obligacji i dywidenda wypłacana z akcji jest ze sobą powiązana. Jeżeli rentowność obligacji w długim terminie spada, to spada i dywidenda wypłacana ze spółek, czyli rośnie cena akcji. Gdy rentowność obligacji rośnie, to kapitał przenosi się z rynku akcji na rynek obligacji, czyli ceny akcji spadają i rośnie dywidenda. Poniższy wykres powinien wyjaśnić wszystko.

Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy 4

Źródło: Bloomberg

Na wykresie linią żółtą zaznaczono rentowność obligacji (skala lewa) oraz średnią dywidendę spółek należących do indeksu S&P 500 (skala prawa).

4.Rentowność obligacji – stopy procentowe ustalane przez bank centralny

Jeżeli rentowność obligacji rośnie, to bank centralny musi podnieść stopy procentowe. Gdy tego nie zrobi, to na rynku szybko zapanuje brak płynności w aktywach krótkoterminowych. Wykres, jak zawsze – poniżej.

Wpływ rentowności obligacji na rynek kapitałowy 5

Źródło: Bloomberg

W tym krótkim artykule wszystko zostało uproszczone. Czy zainteresował cię tematem? Jeżeli tak, to zapraszam na spotkanie online, które odbędzie się już 8 grudnia 2016 roku o godzinie 18.00.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych