Wybory w Polsce: entuzjazm na rynkach, ale tylko na chwilę

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Currency One, operatora serwisów InternetowyKantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Currency One, operatora serwisów InternetowyKantor.pl i Walutomat

Wynik wyborów w Polsce przyniósł silny entuzjazm na rynki. Z drugiej strony kolejne dni powodowały, że ten entuzjazm gasł, a rynki wracały na stare pozycje. W tle mamy wzrosty złota i bitcoina przy przecenie obligacji.

Sprzedaż detaliczna przyspiesza

Polska utrzymuje pewną niezdrową tendencję w gospodarce. Cały czas rośnie sprzedaż detaliczna napędzana wydatkami socjalnymi, podczas gdy produkcyjne wskaźniki nie wyglądają najlepiej. Wzrost sprzedaży detalicznej był nawet szybszy od oczekiwań i wyniósł 3,6% w skali roku. Oczekiwania wynosiły 3%, co oznacza, że jest to pozytywna niespodzianka dla polskiej waluty. Ta jednak podąża w ostatnich dniach głównie za doniesieniami z polskiej polityki, gdzie inwestorzy odczytali przez różowe okulary wyniki wyborów.

Powyborczy rynek

Po samych wyborach widać było wyraźny entuzjazm zarówno na giełdzie, jak i na walutach. Szybko jednak nadszedł moment refleksji, że od wyniku wyborów do utworzenia rządu to jednak minie wiele tygodni. Dodatkowo pojawiło się kilka niepokojących wypowiedzi z grona zwycięskich partii i szybko się okazało, że początkowy entuzjazm okazał się nadmierny. W rezultacie na otwarciu poniedziałkowym kurs euro spadł z okolic 4,53 zł do 4,47 zł. Następnie we wtorek przebijał w dół okolice 4,42 zł, by finalnie zatrzymać się w piątek już na 4,46 zł. Jeszcze gorzej wyglądało to na giełdzie. W momencie pierwszego entuzjazmu WIG20 wyskoczył z okolic 1980 pkt do 2140 pkt we wtorek. Od tego jednak czasu mieliśmy równię pochyłą, kończąc tydzień w okolicach 2030 pkt.

Alternatywne inwestycje zyskują

W ostatnich dniach byliśmy świadkami dużego wzrostu kilku instrumentów uważanych za inwestycje alternatywne. Dobrym przykładem jest złoto. Jeszcze dwa tygodnie temu znajdowaliśmy się wyraźnie poniżej 1900 dolarów za uncję, teraz atakowany jest poziom 2000 dolarów. W górę idzie także najpopularniejsza kryptowaluta świata. Instrument, który miał być odpowiedzią na podlegającego inflacji dolara, zyskuje jednak dopiero gdy perspektywy inflacyjne spadają. Ruch w ciągu 2 tygodni z okolic 27 000 dolarów na niemal 31 000 z pewnością robi wrażenie. Co ciekawe, pieniądze uciekają z rynku obligacyjnego. Tam wyraźnie rosną rentowności obligacji 10-letnich. W USA dzisiaj rano przekroczyły pierwszy raz od 15 lat poziom 5%.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat