Wzrost awersji do ryzyka nie dotknął akcji

0
giełda inwestycje forex

Pierwszy tydzień po weekendzie majowym nie należał do nieciekawych. Donald Trump zdecydował, że USA wycofa się z tzw. porozumienia nuklearnego z Iranem. Oznacza to powrót sankcji nałożonych na ten kraj oraz ograniczenie produkcji ropy naftowej. Na globalnych rynkach, oprócz zwyżki cen ropy naftowej, wzrosła awersja do ryzyka, która jednak przełożyła się jedynie na wyceny walut rynków rozwijających się, powodując utratę ich wartości. Nastroje na rynkach akcji pozostały dobre. Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie zanotowały wzrosty. W Stanach Zjednoczonych indeks S&P zyskał w przeciągu tygodnia 2,41%, DJIA 2,34%, a indeks giełdy Nasdaq osiągnął stopę zwrotu na poziomie 2,68%. W Europie również dominował kolor zielony. Niemiecki DAX wzrósł 1,42%, francuski CAC 0,47%, a brytyjski FTSE 100 2,08%. Warto również wspomnieć o odczycie inflacji w Stanach Zjednoczonych, który nie sprostał oczekiwaniom: 2,1% rdr wobec oczekiwanych 2,2% (inflacja bazowa CPI).

Wzrosty zagościły również na naszym krajowym parkiecie. Były one napędzane jednak głównie poprzez największe spółki, co może świadczyć o powrocie kapitału zagranicznego. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł w skali tygodnia o 3,23%, indeks największych spółek WIG20 zyskał 4,30%, a indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 zakończyły tydzień z wynikami odpowiednio -0,32% oraz 1,81%.

W tym tygodniu czeka nas intensywny tydzień, jeśli chodzi o dane makroekonomiczne. W Polsce we wtorek opublikowany zostanie wstępny PKB za pierwszy kwartał bieżącego roku oraz finalny odczyt inflacji CPI za kwiecień. W środę zakończy się posiedzenie RPP, a o 14 zobaczymy odczyt inflacji bazowej za kwiecień. Na koniec tygodnia, w piątek, dostarczone nam zostaną dane z rynku pracy, zmiana przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia. Na globalnych rynkach również czeka nas ciekawy tydzień. We wtorek opublikowana zostanie seria odczytów PKB z Europy, produkcja przemysłowa z Chin oraz strefy euro i sprzedaż detaliczna ze Stanów Zjednoczonych. W środę warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt PKB za 1Q z Japonii oraz produkcję przemysłową z USA.

Czytaj również:  Badanie UBS Investor Watch - zamożni inwestorzy ostrożni, jeżeli chodzi o rok 2020

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA