Wzrost rentowności obligacji powodem do niepokoju

wall street

W ostatnim tygodniu miał miejsce dynamiczny wzrost rentowności obligacji amerykańskich (najprościej ujmując, wzrósł koszt obsługi długu publicznego), co w konsekwencji przełożyło się na wzrosty rentowności papierów skarbowych w innych krajach. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji wzrosły od początku lutego z poziomu 1,07% do 1,41% (najwyżej w lutym były na poziomie 1,61%). Katalizatorem do wyprzedaży długu (wzrostu rentowności) był słaby odzew na aukcję 7-letnich amerykańskich papierów skarbowych. Polskie 10-letnie obligacje skarbowe wzrosły w lutym z poziomu 1,16% do 1,61%, co także jest ogromną zmianą. Wzrost rentowności długu na świecie jest o tyle istotny, że zwiększa koszty obsługi długu zarówno na szczeblu państwowym, jak i w konsekwencji korporacyjnym. Zadłużenie na świecie nieprzerwanie rośnie, a królują w tym Amerykanie. Izba Reprezentantów przyjęła w sobotę nowy pakiet stymulacyjny na kwotę 1,9 bln dolarów.

Amerykańskie indeksy zanotowały spadki w ostatnim tygodniu – Nasdaq 100 osunął się 4,95%, a SP 500 spadł 2,45%. WIG zanurkował 3,93%, co było najgorszym tygodniem od 17 stycznia. Powodem do wyprzedaży akcji były między innymi wzrost rentowności obligacji oraz zapowiedź Yellen wzrostu podatków dla firm w USA. Ostatnie lata hossy zawdzięczamy polityce Donalda Trumpa, który zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi mocno obniżył podatki w USA. Joe Biden wraz z Janet Yellen planują stopniowy wzrost podatków, co z pewnością nie jest dobrą informacją dla amerykańskich akcji. Niemniej jednak nie ma to większego wpływu na spółki w innych krajach.

Wyprzedaż na rynkach dosięgnęła także metale szlachetne – złoto spadło 2,81%, srebro 2,28%, a platyna 6,52%. Srebro charakteryzuje się wciąż siłą relatywną w stosunku do złota. Obecna relacja cen złota do srebra wynosi 65, gdzie jeszcze na początku stycznia wynosiła 72. Patrząc historycznie srebro wciąż jest tanie w stosunku do złota, ponieważ przy ostatnich szczytach hossy stosunek ten wynosił poniżej 40.

W środę odbędzie się posiedzenie RPP, rynek nie oczekuje zmian w polityce monetarnej. Wydarzeniem tygodnia będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynek spodziewa się poprawy w stosunku do wcześniejszego miesiąca.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.