Zmiany w ustawie o prawie lotniczym ułatwią realizację projektu CPK

samolot

14 grudnia 2018 r. Sejm niemal jednomyślnie przyjął zmiany w ustawie – Prawo Lotnicze. Jest to najważniejszy akt prawny dotyczący transportu powietrznego w Polsce. Wejście w życie ustawy to kolejny krok w kierunku przygotowania otoczenia regulacyjnego do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego

14 grudnia 2018 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo Lotnicze, który jednogłośnie poparły wszystkie kluby poselskie. Projekt zakłada m.in. powołanie Rzecznika Praw Pasażerów oraz dostosowuje nasze prawo do 23 aktów wydanych przez UE. Za projektem ustawy zagłosowały jednomyślnie wszystkie kluby poselskie, udowadniając tym samym ponadpartyjne podejście do potrzeby modernizacji rynku lotniczego. Ustawa jest krokiem milowym w stronę usprawnienia działania rynku lotniczego, co ma istotne znaczenie względem realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Projekt przewiduje nowe rozwiązania w zakresie koordynacji rozkładów lotów, czasu pracy załóg lotniczych, wyposażania samolotów, czy opłat administracyjnych. Pasażerowie zyskają Rzecznika Praw Pasażerów, działającego przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, który ma zapewnić możliwość dochodzenia roszczeń w każdym indywidualnym przypadku, bez wstępowania na drogę sądową. – mówi Mikołaj Wild, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wszystkie te elementy będą miały istotny wpływ na sposób projektowania i funkcjonowania komponentu lotniczego CPK. Dzięki zmianom w ustawie znacząco poprawi się jakość obsługi i bezpieczeństwo pasażerów na polskich lotniskach. Słowem – nasze lotniska będą bardziej atrakcyjne. A to z kolei przełoży się na większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Przygotowania do realizacji inwestycji

Intensywne prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym rozpoczęły się w kwietniu 2017 r. kiedy to na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. CPK powołano Mikołaja Wilda. Pół roku później przedłożona przez niego uchwała w sprawie „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” została przyjęta przez Radę Ministrów. 1 czerwca 2018 r. Prezydent podpisał ustawę określającą m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej. Specustawa określa również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości. W tym samym miesiącu uruchomiono w Baranowie punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym konsultanci udzielają odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z inwestycją.

Powołanie spółki celowej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. rozpoczął działalność operacyjną w pierwszych dniach grudnia 2018 r. Na czele spółki stoi Prezes Zarządu Jacek Bartosiak, a stanowiska członków zarządu objęli: Dariusz Sawicki, Piotr Malepszak i Michał Wrona. Trzej członkowie zarządu będą kierować odpowiednio:  zaplanowaniem i realizacją komponentu lotniczego, budową infrastruktury kolejowo – drogowej oraz finansami. Do kluczowych zadań spółki celowej należy realizacja i koordynacja programu inwestycyjnego największego projektu infrastrukturalnego w historii Polski. 

Inwestycje towarzyszące CPK

Budowa międzynarodowego hubu przesiadkowego zakłada intensywny rozwój infrastruktury drogowej. Lokalizacja CPK planowana jest 37 km na zachód od Warszawy na terenie Baranowa, położonego bezpośrednio przy istniejącej już autostradzie A2, łączącej Łódź i Warszawę. 6 grudnia 2018 r. minister infrastruktury zatwierdził do realizacji inwestycję polegającą na poszerzeniu autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu na całym jej odcinku. Dzięki temu, zostanie ona dostosowana do prognozowanego natężenia ruchu związanego z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Trwają również prace nad programem inwestycyjnym komponentu kolejowego CPK, w ramach którego przewidziana jest budowa 1300 km linii kolejowych, w tym linii w standardzie kolei dużych prędkości. Dzięki realizacji programu kolejowego, CPK uzyska bezpośrednie połączenie z 120 miastami, zamieszkałymi przez łącznie 13 mln mieszkańców, w czasie dojazdu nie dłuższym niż 2-2,5 godz.

Centralny Port Komunikacyjny jest obecnie najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną. W ramach projektu zostanie wybudowane nowoczesne lotnisko, którego lokalizacja planowana jest 37 km na zachód od Warszawy. CPK zakłada ponadto intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie poniżej trzech godzin. Inwestycja ma stworzyć ponad 150 tys. nowych miejsc pracy, a jej wartość w pierwszym etapie wyniesie 35 mld złotych.