Zobacz najnowszą analizę techniczną WIG 20 oraz waluty GBPCAD

zobacz-najnowsza-analize-techniczna-wig-20-oraz-waluty-gbpcad.jpg

GBPCAD – trend wzrostowy potwierdzony

Trend wzrostowy na funcie szterlingu w stosunku do dolara kanadyjskiego został potwierdzony. Obecny trend został zapoczątkowany już w styczniu 2017 roku. Po kilkunastotygodniowym impulsie wzrostowym niedźwiedzie po raz kolejny chciały przetestować ostatnie minima, w ten sposób notowania ześlizgnęły się w okolicę długoterminowego wsparcia 1.559-1.590. Na rynku powstała formacja potrójnego dna.

Z jednej strony możemy uznać, że trend wzrostowy został zapoczątkowany dopiero we wrześniu 2017 roku, aczkolwiek impuls ze stycznia był na tyle silny, iż zmienił ogólną koniunkturę na parze walutowej GBPCAD. Z tego powodu możemy uznać, że pierwszym sygnałem wzrostowym był byczy impuls trwający od stycznia do kwietnia 2017 roku.

Spoglądając dalej, kolejny impuls zapoczątkowany we wrześniu trwa do dnia dzisiejszego i pokonał szczyt z maja 2017 roku, trend wzrostowy został potwierdzony. Aktualnie notowania poruszają się ponad linią trendu wzrostowego. Na interwale dziennym oraz tygodniowym wszystkie pięć wskaźników podążających za trendem wskazują na większe prawdopodobieństwo kontynuacji obecnej zwyżki. Tak samo jest na interwale czterogodzinowym, zatem rynek na trzech wspomnianych interwałach czasowych wskazuje ten sam kierunek.

Notowania GBPCAD, interwał tygodniowy

Notowania GBPCAD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Najbliższy opór znajduje się w okolicy poziomu 1.80. Po jego pokonaniu strona kupująca otworzy sobie drogę w stronę kolejnego poziomu oporu 1.867.

Spoglądając na obecną fazę wzrostów możemy oczekiwać korekty na niższym interwale czasowym. Główną strategią, którą możemy zastosować na GBPCAD jest przeczekanie korekty na interwale czterogodzinowym. Korekta będzie oznaczała zmianę wskaźników trendu na H4 na czerwone. Dopiero ponowne wskazanie wskaźników podążających za trendem na wspomnianym interwale będzie zwiastować zakończenie korekty i kontynuację długoterminowego trendu wzrostowego.

Ponadto korekta na rynku ropy naftowej powinna wspierać kontynuację trendu wzrostowego na GBPCAD.

WIG 20 – trend spadkowy pełną parą

Ostatnia wyprzedaż na rynku globalnym została praktycznie zakończona, niestety polski indeks WIG 20 tego nie zauważył, na rynku dalej przeważają niedźwiedzie nastroje. Wskaźniki podążające za trendem na interwale tygodniowym, dziennym oraz czterogodzinowym wskazują na trend spadkowy. Jednak do kontynuacji obecnej wyprzedaży na rynku niedźwiedzie muszą pokonać mocne wsparcie w postaci strefy popytu 2272-2293. Jeżeli do tego dojdzie, to podaż otworzy drogę do kolejnego wsparcia 2165 punktów, co praktycznie będzie oznaczało powrót bessy na polski rynek kapitałowy.

Jednak dopóki globalna giełda znajduje się w trendzie wzrostowym, to bazowym scenariuszem pozostanie obrona wspomnianego wsparcia i powrót do wzrostów. Pokonanie strefy podaży 2391 będzie oznaczało ponowne zagoszczenie się kupujących na indeksie WIG 20.

Notowania WIG20, interwał tygodniowy

Notowania WIG20, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Dział Analiz Admiral Markets